TYP: a1

VOR: strategia antypiracka

czwartek, 8 grudnia 2011
Weronika Morys

PAUL TODD/Volvo Ocean Race
Organizatorzy Volvo Ocean Race ujawnili szczegóły przebiegu wyścigu na obszarze zagrożonym piractwem. Przez najbardziej niebezpieczne wody flota jachtów biorących udział w regatach zostanie przewieziona na uzbrojonych transportowcach.


Jeszcze w sierpniu organizatorzy zapowiadali, że trasa 2 i 3 etapu regat zostanie zmieniona ze względu na rosnące zagrożenie atakami piratów na Oceania Indyjskim. Teraz, 3 dni przed startem kolejnego etapu regat, dyrektor wyścigu Jack Lloyd ujawnił nowy plan.

Sześć jachtów opuści Cape Town, tak jak było wcześniej zaplanowane, w niedzielę 11 grudnia. Ich położenie będzie początkowo jawne, jednak zostanie ukryte, kiedy znajdą się w ustalonym punkcie na Oceania Indyjskim, skąd udadzą się do nieujawnionego portu. Tam zostaną załadowane na uzbrojony transportowiec i przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa przewiezione na północ, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tam odbędzie się krótki wyścig do portu, który zakończy 2 etap regat.

Również w trzecim etapie, który kończy się w chińskim mieście Sanya, do przewozu jachtów przez najbardziej zagrożone obszary zostanie wykorzystany transportowiec.

Piractwo w tych rejonach to dobrze zorganizowany i niestety lukratywny proceder. Największe zagrożenie piractwem występuje zwłaszcza w pobliżu wybrzeży Somalii. Zgodnie z danymi Dryad Maritime Intelligence w 2010 roku porwanych zostało 1 181 marynarzy.



Więcej informacji: www.volvooceanrace.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912