TYP: a1

Wiatr i słońce na Timberland Nord CUP 2012

wtorek, 3 lipca 2012
Informacja prasowa

Timberland NordCUP 2012 dzień 3
Fot. K. Korneszczuk
Mistrzostwa Polski w klasach: Nautica 450, Hornet i Hobie 16 – rozstrzygnięte! Wiadomo już też, kto zdobył Puchar Europy Wschodniej w klasie Słonka (Snipe), a kto Puchar Polski w klasie Europa, czym zapewnił sobie start w mistrzostwach świata w tej klasie.


Warunki pogodowe były dziś lepsze niż podczas dwóch pierwszych dni – wiała „dwójka” (2 stopnie prędkości wiatru w skali Beauforta), która pod koniec dnia zmieniła się w „trójkę” i świeciło słońce. Z mariny AZS Gdańsk w Górkach Zachodnich od rana na morze wypływały żaglówki, szykując się do startu w regatach Timberland Nord CUP 2012. Aż trudno uwierzyć, że to ta sama impreza żeglarska, w której 7 lat temu wystartowało zaledwie 17 łódek – a w tym roku podczas otwierającego regaty weekendu było ich ponad 80. Przed nami jeszcze następne dni i kolejni zawodnicy.

„Kontrafał, panowie!”

- „W słabym wietrze usiądź na maksa do przodu... luźniej grot, icki muszą spływać! ...i obciągacz! ..kontrafał, panowie!” - słychać było okrzyki z motorówki organizatorów. To Michał Korneszczuk. pomysłodawca regat, rzucał załogom ostatnie podpowiedzi przed startem.

Około południa odbył się start Hornetów – dobrze wystartowali Tomasz Derwinis i Piotr Ukleja, jednak po pięciu biegach utracili prowadzenie na rzecz Sandry i Tomasza Pikułów. Był to dla nich piękny prezent, jako że od trzech tygodni są małżeństwem:

- Pływamy razem od trzech sezonów, a łódkę pożyczyliśmy od przyjaciela. Cieszymy się z dzisiejszej wygranej i szykujemy się do sierpniowych Mistrzostw Europy w Anglii. Będzie to też 60-lecie klasy Hornet.

Timberland NordCUP 2012 dzień 3
Fot. K. Korneszczuk


Drugie miejsce zajęli Tomasz Derwinis i Piotr Ukleja z MOS 2 Zegrze, trzecie – Maciej Miśko i Paweł Trybuś z Wolsztyna.

Silne dziewczyny z Europy

Chwilę później wystartowały Europy, najliczniej reprezentowana klasa, w której wśród 22 jednoosobowych załóg aż 12 to dziewczyny.

- Dawniej była to klasa olimpijska dla kobiet, wprawdzie teraz się to zmieniło i niektóre dziewczyny wolą pływać na Laserach, ale nadal wiele dziewczyn wybiera właśnie Europy. To sprzęt zwrotny i w miarę niedrogi – tłumaczył organizator Michał Korneszczuk.

A nie nudzi Wam się pływać w pojedynkę? - pytam grupki dziewcząt w wieku 15-18 lat, klarujących swoje jednostki po zakończonych biegach.

- Nie, gdy do startu jest jeszcze sporo czasy zbijamy się w grupki i możemy porozmawiać – odpowiada piętnastoletnia Zosia Bartkowiak z Poznania. A potem już skupiamy się na żeglowaniu.Zawsze pływałam sama – dodaje Nicole Rydz, osiemnastolatka z Gdyni, która w regatach bierze udział od 2 klasy podstawówki – wpierw na optymistkach, teraz w klasie Europa. Na Nord CUP 2012 wywalczyła 4-te miejsce w klasie i była najlepsza wśród kobiet.

- Fajnie jest wyprzedzać chłopaków, to jednak daje satysfakcję. Oni są przecież silniejsi – choć my też musimy mieć sporo sił! Zwykle przy słabym

wietrze wygrywają dziewczyny, przy mocniejszych – chłopcy. Ale i tak jesteśmy zgraną grupą
– dodaje z uśmiechem. Dziewczyny gratulowały więc Markowi Kaczmarkowi z Poznania, który wywalczył Puchar Polski w klasie Europa i zapewnił sobie start w mistrzostwach świata. Drugie miejsce zajął Błażej Przygożewski z AZS Poznań, zaś trzecie – Łukasz Wołoch z KŻ Mewa.

Katamarany na falach

Kolejny start – tym razem są to kolorowe Hobie Cat 16. Te katamarany – dwukadłubowe jednostki z dwoma płetwami sterowymi – są wprawdzie szybkie, ale mało zwrotne, przy słabych wiatrach niezbyt widowiskowe. Ale gdy mocniej powieje – jeden z kadłubów wychodzi z wody, wygląda jakby jacht frunął, ledwo dotykając tafli wody.

Dobrze wystartowali zeszłoroczni mistrzowie. Załoga Tomków (Tomasz Morawski i Tomasz Mostowski – wielokrotni mistrzowie Polski), próbowali odebrać im zwycięstwo, jednak ostatecznie zajęli drugie miejsce. Ostatecznie zwyciężyli Bartosz Janiszewski i Mariusz Kuśmierski z PHCA.

- Przyjechaliśmy z Warszawy, gdzie pływamy na wodach śródlądowych – mówili wygrani po ogłoszeniu wyników – więc pływanie na morzu to dla nas gratka - lubimy zmagać się z falami. Wprawdzie wolelibyśmy wiatr 6-7 w skali Beauforta, jednak nie możemy narzekać – w końcu wygraliśmy! - cieszą się. 3 miejsce w tej klasie zajęli Armen Jaworski i Mateusz Momenda z PHCA.

Puchar Europy Wschodniej w klasie Słonka (Snipe) przypadł poznańskiej załodze w składzie Piotr Mańczak i Przemysław Blaszka. Pan Piotr zwyciężył także w zeszłorocznych regatach, więc jeśli powtórzy wynik za rok – puchar przejdzie na jego własność. Jego rady dla początkujących żeglarzy?

- Ważne, by spędzić odpowiednio dużo czasu na wodzie – najlepiej kilkanaście lat – śmieje się. - Do tego spokój, wytrwałość i fair play – dodaje lakonicznie. Drugie miejsce wśród Słonek zajęli Ewa i Jakub Kulesza z Poznania, zaś trzecie – Michał i Kinga Jaruga z KŻ Mewa.

Timberland NordCUP 2012 dzień 3
Fot. K. Korneszczuk

Sprytne 450-tki

Zaciekła była też walka w klasie Nautica 450.

Dobrze wystartowali Paweł Nawrocki i Jakub Mendys z Warszawy („nowa kadra – idą jak burza” - komentowali organizatorzy) i mimo małej konsternacji wśród załóg (czy płyniemy na dobrą boję?) wywalczyli pierwsze miejsce w wersji Nautica 450 Race. Drugi „plac” przypadł niemieckiej załodze w składzie Martin Jannsen i Florian Steidle, którzy od samego startu byli tuż za faworytami. Trzecie miejsce w klasie zajęli Artur i Dariusz Ćwiklińscy.

Rywalizację w wersji Nautica 450 Fun wygrali Florian Kuke i Felix Hoff z Niemiec, drugie miejsce wywalczyli Dorota Dajkowska i Mateusz Żmudziński z Gdańska, trzecie – Jarosław Wróblewski i Jan Kazarzewski z Gdyni.

Michał Korneszczuk, organizator regat Nord CUP, jest też, jak mówi „ojcem i matką” łódek klasy Nautica 450.

- Chciałem, by ta łódka była sprytna, lekka i zwrotna. Przekazałem moje założenia i proponowane rozwiązania koledze - Eugeniuszowi Ginterowi, który na tej podstawie, wraz z synem Robertem, zaprojektował Nauticę 450 – opowiadał pomysłodawca łódki.

- Jest to świetna alternatywa dla 470-tek – mówi pan Paweł, który zdecydował się właśnie na 450-tkę. - Są dużo tańsze i w znacznie lepszym stanie niż 470-tki, które oglądałem przed zakupem - tłumaczył. W tegorocznych regatach wystartowało aż 11 załóg w tej klasie.

Timberland NordCUP 2012 dzień 3
Fot. K. Korneszczuk

Ojciec z synem, mąż z żoną

Załogi dwuosobowe tworzyli nie tylko znajomi z klubu, ale też przyjaciele, ojciec z synem, rodzeństwo i małżeństwa:

- Pływam z mężem na regatach od święta, gdy nie ma z kim popłynąć. Ale w przyszłym roku wybieramy się tu z synkiem – zapowiada Kinga Wyroba z Krakowa. Mąż Jakub mówi o niej „mój szef” - bo choć jest załogą, to decyduje o tym, co zrobi sternik. Pływają w klasie Hobie.

Marek Pasiński i Robert Gabrysiak przyjechali tu z rodzinami aż z Jeleniej Góry.

- Startujemy na 470-tce. Mieszkamy pod namiotami, od kilku dni zwiedzamy Gdańsk i okolice. Pływamy rekreacyjnie i traktujemy to jako zabawę, no ale jeśli trafi się puchar... - rozmarza się pan Robert. - Jesteśmy tu pierwszy raz – dzięki Patrykowi Różańskiemu, który założył Ogólnopolskie Stowarzyszenie Klasy 470 i ściągnął nas na gdański Nord CUP. Jest to też dla nas drugi z etapów Pucharu 7 Regionów 470-tek. Wprawdzie urlop się kończy, zabieramy „Wredną” (to nazwa naszej żaglówki) i wracamy do Jeleniej, ale planujemy przyjeżdżać tu cyklicznie! - obiecywali wczoraj zadowoleni żeglarze.

Najstarszy uczestnik regat mógł poszczycić się urodzeniem w roczniku 1943, a najmłodszy – w 1999.

- Ale gdy sędziuję regaty optymist, spotykam tam już nawet rocznik 2006 – cieszy się sędzia główny Barbara Grabarz.

Z inicjatywy Doroty Dajkowskiej, która wywalczyła drugie miejsce w klasie Nautica 450 (oraz mamy pięcioletniego Kajtka), dzieci żeglarzy aktywnie spędzały czas pod fachową opieką pani Eweliny z firmy EduFun, która zorganizowała punkt opieki nad pociechami „Kiss & Sail". Drugiego wieczoru stowarzyszenie Klasy Snipe zadbało o wieczorny napitek dla żeglarzy, zaś firma Audiowave.pl udostępniła sprzęt audiowizualny na finał Euro 2012.

Widzowie – na plażę!

A to jeszcze nie koniec emocji. Od wtorku do czwartku organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania windsurferom (to nowość na Nord CUP-ie!), jako że w ramach Regat o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska odbędą się eliminacje do ogólnopolskiej olimpiady młodzieży w klasie Techno 293. Od środy śledzić można eliminacje do akademickich mistrzostw świata w match racingu, zaś 7 lipca żaglówki, deski z żaglem i wszelkie jednostki napędzane siłą wiatru będą się ścigać w trzeciej edycji otwartych regat o Bursztynowy Puchar Neptuna. Wszystkie wyścigi oglądać można z plaż w Górkach Zachodnich, Stogach i Brzeźnie.

Bądźcie z nami w dniach 30.6 – 8.7.2012 w Gdańsku lub śledźcie regaty na www.nordcup.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872