TYP: a1

Wirtualny Piłsudski w Ośrodku Kultury Morskiej

środa, 13 listopada 2019
Informacja prasowa

Chętni na rejs polskim Titanicem? Od 18 do 20 listopada zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na niezwykłą lekcję historii w technologii VR. Razem z Fundacją Koncept Kultura przeniesiemy się na pokład transatlantyku MS Piłsudski. Obiecujemy, że wrażenia będą niezapomniane!

Za pomocą specjalnych okularów – tzw. gogli VR – nasi goście zostaną zaproszeni w podwodną podróż, dwadzieścia mil morskich na południowy wschód od Przylądka Flamborough w Wielkiej Brytanii. To tam, na głębokości trzydziestu metrów, spoczywa dziś wrak transatlantyku MS Piłsudski. Widzowie przeniosą się w czasie o sto lat, poznając przy tym historię odzyskania przez nasz kraj niepodległości, sukcesów II Rzeczypospolitej oraz luksus najwspanialszego polskiego transatlantyku.

- Wirtualny Teatr Historii to dowód na to, że coraz chętniej korzystamy z nowoczesnej technologii. W tym przypadku poznamy historię niezwykłego statku, który zbudowany został po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i przestał istnieć wraz z wybuchem II wojny światowej – zaznacza Helena Chmielewska z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Nasi goście dostaną okulary VR, które  „oszukują”  ludzkie zmysły. Dzięki nim widz słyszy różne dźwięki, odczuwa głębię oraz odległości. Wrażenie zatopienia się w oglądanym obrazie jest niesamowite! Dosłowne zanurzenie się w historii to fantastyczne doświadczenie dla widzów w każdym wieku.

 

Wiceprezes Zarządu Koncept Kultura dodaje, że taka forma prezentowania historii jest odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi, dla których technologia jest czymś powszechnie wykorzystywanym i atrakcyjnym. – Możliwość popłynięcia z misją badawczą na wrak polskiego transatlantyku MS Piłsudski, opłynięcie go pod wodą, obecność w eleganckich wnętrzach statku, gdzie na wyciągnięcie ręki mamy parującą filiżankę z kawą powoduje, że mamy realne poczucie, iż byliśmy wśród pasażerów na pokładzie – podkreśla Zygmunt Fit.

Anna Osiadacz, Prezes Zarządu Fundacji dodaje: Często po seansach pełni emocji widzowie opowiadają nam o wrażeniach. Najbardziej chyba wzruszające było wyznanie ponad 90-letniego pana, który powiedział: "Przede wszystkim chciałem podziękować za to, że dzięki Wam przeniosłem się do czasów swojej młodości, do międzywojennej Polski, która dumna była z transatlantyku Piłsudski".


Gdzie?
Ośrodek Kultury Morskiej - Tokarska 21/25, 80-888 Gdańsk
Kiedy?
18, 19, 20 listopada
Uwaga! Ograniczona liczba miejsc!
Zapisy: www.konceptkultura.pl
W jakich porach?
Pokazy (po 3 każdego dnia): godz. 16:00-17:30
Czas trwania: 30 minut
Wydarzenie na Fb: https://www.facebook.com/events/614990942367415/




 

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642