TYP: a1

X Szanta Claus Festiwal

czwartek, 3 grudnia 2015
Informacja prasowa | Aleksandra Leśniewska
W ten weekend w Poznaniu odbędzie się dziesiąta edycja festiwalu piosenki żeglarskiej "Szanta Claus Festiwal". Organizatorem imprezy jest Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski.

Szanta Claus

Tegoroczny X Festiwal Szanta Claus charakteryzuje przede wszystkim różnorodność prezentowanych przez artystów gatunków muzycznych związanych z ruchem żeglarskim i marynistycznym. Każdy kto zdecyduje się wziąć udział w tej imprezie będzie mógł wybrać coś dla siebie - od klasycznych szant czyli pieśni towarzyszących niegdyś ludziom morza przy wykonywaniu prac na żaglowcach, poprzez piękne ballady inspirowane muzyką folkową (głównie irlandzką), do utworów lekkich, opisujących barwne życie żeglarza śródlądowego, określanych żartobliwie jako pieśni szuwarowo-bagienne.

Grupa trzymająca ster to paczka przyjaciół, którzy poznali się w latach dziewięćdziesiątych w Klubie Żeglarskim Politechniki Poznańskiej. Od tego czasu razem nie tylko pływają, ale i muzykują. Malowane przez poznańską Grupę krajobrazy żeglarskie są czasem prawdziwe, a czasem wymyślone. Zawsze są własne. Często przyprawione nutką humoru.

Kochankowie Rudej Marii
Zespół powstał ponoć w sopockiej Kawiarence Pod Żaglami. Któregoś wieczoru dołączyła do niego Wanda Staroniewicz, która zjawiła się w Kawiarni żeby zrobić reportaż o Kawiarence. Repertuar zespołu stanowią piosenki opowiadające różne historie z morza i o morzu, w subtelnej, poetyckiej oprawie.

Ryczące Dwudziestki - RO 20’s
Nazwa zespołu przywołuje skojarzenie z pasem wód oceanicznych zwanych ryczącymi czterdziestkami, zaś 20 to wiek członków zespołu w chwili jego powstawania. Miało to miejsce w roku 1983, od tego czasu wydali 12 płyt. RO 20’s wykonują zarówno tradycyjne szanty a capella jak i piosenki oraz ballady z towarzyszeniem instrumentów. Chociaż w repertuarze mają także pieśni gospel , to właśnie oni spopularyzowali polską wersję jednej z najstarszych i najsłynniejszych szant „Hiszpańskie dziewczyny”

Zejman i Garkumpel to zespół grający muzykę spod znaku marzeń, wiatru i przygody. Liderem zespołu jest Mirek Kowalewski „Koval” emanujący na scenie humorem i niespożytą energią.
Zespół często i chętnie prowadzi koncerty z udziałem dzieci, wychodząc z pedagogicznego założenia, że muzyka uczy i wychowuje. (koncert dla dzieci z udziałem Zejmana i Garkumpla – w sobotę 05.12.2015 o godz. 10.00 w hali targowej „Iglica”)

Kamil Badzioch (śpiew) i Łukasz Zięba (skrzypce)
Występy tych artystów z Trójmiasta zawsze są bardzo ciepło przyjmowane przez publiczność.
Kamil Badzioch posiada niesamowitą zdolność wyciągania jak z rękawa zarówno piosenek i ballad żeglarskich jak i starych, zapomnianych piosenek harcerskich i turystycznych. Chętnie przypomina również piękne pieśni Brassensa, Okudżawy i Cohena , których nastrojowość podkreśla gra na skrzypcach ogromnie muzykalnego Łukasza Zięby.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej szantaclaus.org. Tagi: festiwal, szanty, koncert, Poznań
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872