TYP: a1

XIX Zlot Żaglowców i Festiwal Morski Baltic Sail Gdańsk

wtorek, 26 maja 2015
Informacja prasowa
Wielkimi krokami zbliża się XIX edycja Zlotu Żeglarskiego i Festiwalu Morskiego Baltic Sail Gdańsk. W tym roku święto morza odbędzie się w dniach 2-5 lipca. Miejscem spotkania będzie, tradycyjnie już, Długie Pobrzeże i Targ Rybny.

Baltic Sail 2014
fot. Paweł Wyszomirski

Do Gdańska przypłyną, po raz kolejny, wspaniałe żaglowce. Oprócz pływających pod Polską Banderą jednostek, zobaczymy także statki z m.in. Łotwy, Szwecji czy Holandii. Wśród nich duma miasta, flagowa jednostka Gdańska wykupiona i wyremontowana przez Miasto: Gen. Zaruski. Statkiem flagowym Zlotu i zarazem największą jednostką, będzie holenderski szkuner trzymasztowy „Minerva”, który ma aż 50 metrów długości. Przypomnijmy, że siłą Zlotu jest to, że jest on żywym wydarzeniem – nie tylko podziwiamy żaglowce, ale możemy popłynąć nimi w blisko 4 godzinny rejs pod żaglami, po Zatoce Gdańskiej.

Na lądzie także czeka wiele atrakcji. Pokazy i scenki grup rekonstrukcyjnych ponownie stworzą niepowtarzalny klimat. Grupy rekonstruktorów założą specjalne miasteczko w okolicy ulicy Rycerskiej. Będzie można ich odwiedzić i zobaczyć jak żyli mieszkańcy naszego miasta kilkaset lat temu. Stamtąd też, barwne grupy wyruszą na Główne Miasto, gdzie będą demonstrować komendy, musztrę czy zmianę warty i dadzą każdemu szansę na unikalną fotografię z postacią w historycznym stroju!

Nie zabraknie wystrzałów z muszkietów i cieszących się ogromną popularnością scenek rodzajowych. Owe scenki to drobne wydarzenia, jakie mogły mieć miejsce (i prawdopodobnie miały) w życiu gdańszczan sprzed 300 lat, np. rozładunek statku czy sąd nad ladacznicą. W sobotę będziemy mieli okazję podziwiać rekonstrukcję bitwy żaglowców. Na wodach Motławy staną do walki dwie uzbrojone grupy co oznacza wystrzały nie tylko z muszkietów, ale i z dział! Kto wie, czy w wyniku ostrzału żołnierze nie wpadną do wody…

Oczywiście organizatorzy nie zapominają o najmłodszych żeglarzach. Każdego dnia Baltic Sail, na dzieci czekają gry, zabawy i konkursy związane naturalnie z tematyką morską i gdańską. Na Targu Rybnym ponownie stanie scena, która będzie gościć zespoły szantowe w ramach festiwalu Szanty pod Żurawiem. Znajdą się wśród nich także zespoły zagraniczne, w tym zespół „Havanares” z Barcelony. Jest to atrakcja, która niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W piątkowy i sobotni wieczór, kiedy na scenie prezentują się muzycy, cały Targ Rybny wypełnia się słuchaczami, którzy oklaskują występy do późnego wieczora.

Jednocześnie z Baltic Sail Gdańsk, odbędą się regaty Nord Cup. Więcej o wydarzeniu oraz listę ubiegłorocznych zwycięzców odnaleźć można na stronie internetowej www.nordcup.pl. Nie zabraknie także tradycyjnego wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku bezkonkurencyjni okazali się Zbigniew „Gutek” Gutkowski oraz jego załoga.

Zachęcamy do śledzenia strony Zlotu: www.balticsail.pl oraz profilu społecznościowego na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o wydarzeniach związanych z Baltic Sail Gdańsk 2015!
Tagi: zlot, Baltic Sail, Gdańsk, lipiec, Minerva, Zaruski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872