TYP: a1

Za nami pierwszy dzień Baltic Sail Gdańsk

piątek, 5 lipca 2013
Informacja prasowa
W Gdańsku rozpoczęło się wielkie święto żeglarskie święto – Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk. W siedemnastej edycji imprezy udział bierze trzynaście żaglowców, w tym czteromasztowiec STS Kruzenshtern. Atrakcji dla gości w każdym wieku, na pewno nie zabraknie.

Pierwszy dzień największej imprezy żeglarskiej Gdańska przyciągnął tłumy turystów. Odwiedzający zwiedzali pokłady przybyłych żaglowców i stoiska Festiwalu Morskiego na Targu Rybnym. Największą popularnością cieszyły się oczywiście rejsy pod żaglami. Wśród jednostek wypływających na Zatokę Gdańską jest między innymi holenderski trójmasztowiec Minerva, który zabiera na pokład aż 120 osób. Cały czas są jeszcze wolne miejsca na rejsy. Bilety kupić można za pośrednictwem strony internetowej www.balticsail.pl lub na Targu Rybnym, w namiocie Baltic Sail Gdańsk. Wszystkie żaglowce płynąc w kierunku Zatoki Gdańskiej mijają STS Kruzenshtern, jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć czteromasztowiec od strony wody.

Podczas Baltic Sail Gdańsk STS Kruzeshtern cumował będzie przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, przy Terminalu Promowym. Żaglowiec będzie dostępny dla zwiedzających od 5 do 7 lipca, od godziny 10.00 do 18.00.

Transport od strony wody:
Tramwaj wodny – przystanek tramwaju wodnego ZTM Gdańsk Westerplatte (400 metrów pieszo) i pozostałe jednostki białej floty
Transport miejski:
Linie autobusowe: 106, 138, 606, F5

W piątek czeka nas również dalszy ciąg inscenizacji historycznych przygotowanych przez Garnizon Gdańsk, we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi z Łotwy, Estonii i Rosji. W pierwszym dniu imprezy zaprezentowano pokaz musztry i umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721).

Kilkudziesięciu rekonstruktorów w strojach szwedzkich, rosyjskich, polskich i gdańskich zaprezentowało spektakl historyczny, w którym widzowie mogli obejrzeć broń i barokowe stroje żołnierzy, a także dam z epoki – relacjonował Gdański Korsarz, Krzysztof Kucharski.

Czwartkowy program imprezy został wzbogacony o przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą, co zapoczątkowało inscenizację „Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska”. Następnie odbyła się musztra paradna oddziałów na Długim Targu. Do niedzieli, od 10.00 do 18.00 warto odwiedzić „Miasteczko historyczne”, które usytuowane jest przy ulicy Rycerskiej. Co godzinę do obozowiska wyruszać będą grupy z przewodnikiem, który zaprosi zwiedzających do rzeczywistości dawnych żołnierzy i cywilów. Przewodnik opowiadał będzie jak wyglądały namioty, na czym spano, jak przygotowywano posiłki. W piątek, 5 lipca zabytkowe centrum Gdańska zamieni się w port z XVIII wieku. Przechodnie będą świadkami pojedynków, pościgów i scenek zaaranżowanych specjalnie na tę okazję. Warto więc wybrać się na Główne Miasto między godziną 10.00 a 18.00.

Piątek to także Dzień Otwarty na Zaruskim. W programie konkursy z nagrodami: przeciąganie liny, rzut cumą na odległość, znajomość węzłów żeglarskich czy buchtowanie liny na czas. Nagrodami będą między innymi pamiątkowe koszulki z podniesienia bandery i haftowane emblematy mundurowe, a nagrodą główną jest pięć dwuosobowych biletów na udział w niedzielnej paradzie na Motławie na pokładzie STS Generał Zaruski!

Już od godziny 19.00 rozpoczną się pierwsze koncerty na scenie głównej, w ramach festiwalu „Szanty pod Żurawiem”. Na początek „Szanta na otwarcie”, czyli „Zawisza Czarny”. W programie między innymi recital Jerzego Porębskiego i występ męskiego chóru „Zawisza Czarny”. O godzinie 22.30 rozpocznie się pierwsza projekcja – film Pawła Zbierskiego „Generał Zaruski”, następnie widzowie będą mieli okazję zobaczyć film Michała Juszczakiewicza „Johannes Hevelius Dantiscanus” wyprodukowany przez Fundację Gdańską. W sobotę, o godzinie 22.30 serdecznie zapraszamy na projekcję filmu „Rejs” Marka Piwowskiego.

Spotkajmy się na Baltic Sail Gdańsk!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620