TYP: a1

Baltic Sail Gdańsk 2013 za nami!

wtorek, 9 lipca 2013
Informacja prasowa
Siedemnasta edycja Baltic Sail Gdańsk dobiegła końca. W paradzie zamykającej czterodniowy Zlot Żaglowców wzięło udział ponad sto jednostek. Wzdłuż Długiego Pobrzeża i na Targu Rybnym ustawiły się tłumy widzów, którzy pozdrawiali przepływające tuż obok jachty, motorówki i żaglowce.

Wszystkie goszczące na Baltic Sail Gdańsk jednostki ustawiły się w szyku przy Polskim Haku, by punktualnie o godzinie 12.00 wyruszyć w kierunku Targu Rybnego. Na czele parady płynęła oczywiście jednostka flagowa Gdańska – STS Generał Zaruski. Z największym aplauzem publiczności spotkało się wpłynięcie na Motławę holenderskiego trójmasztowca Minerva, który zaprezentował się podczas parady pod pełnymi żaglami! Widok rozpostartych żagli na tle Żurawia z pewnością widok szybko się nie powtórzy. Widzów zaskoczył również łotewski żaglowiec Libava - wzorowany na XVIII-wiecznych statkach galeon, powitał zgromadzonych wystrzałem z armatniego działa.

Podczas czterech dni zlotu, żaglowce zabrały w rejsy po Zatoce Gdańskiej ponad dwa tysiące osób! Po drodze pasażerowie mieli okazję zobaczyć Gdańsk od strony wody oraz zacumowany przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte czteromasztowiec STS Kruzenshtern. Chętni mogli zwiedzać pokład jednego z trzech największych żaglowców świata, posłuchać jego bogatej historii i porozmawiać z załogą.

W ramach Baltic Sail Gdańsk, jak co roku odbyły się także regaty Nord Cup. W rywalizacji rozegranej w dwudziestu dwóch klasach, wyłoniono Mistrzów Polski. Przyznano również nagrodę jachtu tygodnia, Bartkowi Makale i Łukaszowi Skrzyckiemu, którzy w najlepszym stylu wygrali w swojej klasie. Częścią regat był też Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym spośród ponad sześćdziesięciu różnorodnych jachtów, które stawiły się na starcie, bezkonkurencyjny ponownie okazał się katamaran Oiler. Armator Marek Kowalski z załogą w składzie: Robert Kresło, Michał Wojtowicz, Krzysztof Grel, Łukasz Ołtarzewski i Rafał Rasielewski, będzie posiadaczem bursztynowego trofeum przez pół roku, a następnie puchar będzie można podziwiać w Ośrodku Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego.

Bardzo dużą popularnością cieszyły się widowiskowe inscenizacje historyczne – organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!” oraz bitwa na wodach Motławy, pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Był to prawdziwy spektakl, któremu towarzyszyła muzyka i komentarz na żywo wygłaszany przez Gdańskiego Korsarza Krzysztofa Kucharskiego. Wieczory, jak co roku należały do koncertów muzyki szantowej. W programie festiwalu „Szanty pod Żurawiem” znaleźli się artyści tacy jak: Jerzy Porębski, Przemek Dyakowski i Wojciech Staroniewicz. Po koncertach, przy których widownia bawiła się doskonale, odbywały się projekcie filmów – w piątek „Generał Zaruski” Pawła Zbierskiego i wyprodukowany przez Fundację Gdańską „Johannes Hevelius Dantiscanus” Michała Juszczakiewicza, natomiast w sobotę – „Rejs” Marka Piwowskiego.

Na wszystkich fanów Zlotu, od 4 do 7 lipca, czekało mnóstwo atrakcji. Baltic Sail to cztery dni świętowania, podczas których ożywają piękne morskie tradycje Gdańska. Żeglarze otrzymali klucz do bram miasta od Prezydenta Pawła Adamowicza i doskonale sprawdzili się w roli włodarzy Gdańska. Kolejna okazja do podziwiania żaglowców nad Motławą, już za rok!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i materiałów z imprezy na www.balticsail.pl i facebook.com/BalticSail.

   
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871