TYP: a1

Zakończyły się regaty Sputnik Cup

wtorek, 9 września 2014
Informacja prasowa | Marek Świderski
W poniedziałek 8 września zakończyła się pierwsza edycja regat Sputnik Cup. W regatach wystartowały 22 jachty, co należy uznać za duży sukces. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jachty ze świadectwem pomiarowym KWR i jachty bez świadectwa pomiarowego. Otwarcie regat nastąpiło w kamieńskiej marinie. Po krótkiej odprawie z Sędzią Głównym zawodów, panią Barbarą Grabarz, jachty przepłynęły na redę Dziwnowa, gdzie o 18.30 odbył się start do pierwszego etapu nocnego Dziwnów - Nexo na duńskiej wyspie Bornholm.

Sputnik Cup

Pierwszy metę w Nexo osiągnął jacht Trochus IV z kapitanem Edwardem Banaszakiem, który dosłownie znokautował rywali, pokonując trasę ponad 60 mil morskich w czasie 11 godzin i 12 minut! Drugi na mecie s/y Harry z kapitanem Henrykiem Kałużą potrzebował już na to 13 godzin 30 minut i 46 sekund. Z kamieńskich jachtów najszybszy był s/y Sarmata z kapitanem Waldemarem Orszulak z czasem 14.17.12. W kategorii KWR najszybszy w Nexo był s/y Nefretiti z kapitanem Alkesandrem Nikołajów z czasem 14.10.15. Startujący w tej kategorii kamieński jacht Sputnik z kapitanem Mieczysławem Stodulskim był piąty z czasem 15.33.12.

W Nexo władze tamtejszego portu przygotowały dla uczestników poczęstunek z muzyką do tańca. Do zabawy przyłączyli się również mieszkańcy Nexo, którzy okazali się bardzo gościnnymi i niezwykle miłymi ludźmi. Panowała wspaniała, rodzinna atmosfera. Nagrody za pierwszy etap regat ufundowali przedsiębiorcy zrzeszeni w izbie gospodarczej wschodniego Bornholmu - Erhvervsgruppe Ost. Dodatkowo ufundowane były dwie specjalne nagrody dla najstarszego i najmłodszego skipera regat. Ta druga – ufundowana przez firmę Borpol, powędrowała do Dacjana Kijowskiego z Jacht Klubu Kamień Pomorski.

Sputnik Cup

Drugi etap dzienny rozpoczął się o godzinie 8.20 przy niemal zerowym wietrze. Jednak po 5 minutach od startu powiało i jachty ruszyły do Dziwnowa. Bezkonkurencyjny był ponownie Trochus IV, przed s/y Harry i s/y Xantippa. W klasie KWR pierwszy był s/y Orson, przed s/y Nefretiti i s/y Polus. Około godziny 23 nad Bałtykiem rozpętała się burza. Najszybsze jachty były już w tym czasie w porcie. Pozostali musieli podjąć walkę z deszczem i przeciwnym wiatrem. To te trudne warunki zmusiły 5 jachtów do wycofania się z regat i uruchomienia silników. Nikt na szczęście nie ucierpiał. W klasyfikacji łącznej, po dwóch etapach w grupie jachtów bez świadectwa pomiarowego zwyciężył oczywiście Trochus IV, przed s/y Harry i s/y Xantippa. W klasyfikacji KWR zwyciężył s/y Orson, przed s/y Nefretiti i s/y Polus.

Regaty Sputnik Cup były pierwszymi morskimi regatami organizowanymi przez Jacht Klubu Kamień Pomorski i zarazem największymi regatami organizowanymi w tym roku na Bornholmie. Spotkały się z dobrym przyjęciem i organizatorzy już zapowiadają, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja.

Organizatorem regat jest Jacht Klub Kamień Pomorski. Sponsorami regat są: Crewsaver i Code Zero. Partnerem regat są: Port Nexo, gmina Kamień Pomorski oraz firma Bornpol. Regaty wpierają też sponsorzy i partnerzy rejsu „Sputnikiem dookoła Ziemi”: Sail Service, Eljacht, Henri Lloyd, Lyofood i Miesięcznik Żagle.

Zdjęcia: Kichał Okniński, Tomasz Piorski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642