TYP: a1

Złote gody "Szkunera"

wtorek, 23 września 2014
Wiesław Seidler
Od 50 lat żeglują dobrym kursem nie tylko na lokalnych, urokliwych wodach jeziora Myśliborskiego, ale i dalej, zdobywając medale na regatach i mistrzostwach Polski, Europy i świata.


Wszystko zaczęło się w 1964 r., kiedy w Myśliborzu, wówczas w Województwie Gorzowskim, powołany został Międzyszkolny Ośrodek Sportów Wodnych „Szkuner”, jako placówka zajęć pozalekcyjnych o profilu żeglarskim, dla dzieci i młodzieży, oraz Międzyszkolny Klub Sportowy „Szkuner”, w strukturach Szkolnego Związku Sportowego. Na bazę szkoleniowo-żeglarską ośrodka i klubu władze powiatu przeznaczyły poniemiecką przystań zlokalizowaną praktycznie obok centrum miasta, nad południowym brzegiem jeziora, największego na Pojezierzu Myśliborskim, atrakcyjnego dla żeglarzy – 630 ha, długość 6,5 km. Dużym wysiłkiem i zaangażowaniem wielu działaczy i pasjonatów nie tylko żeglarstwa, ale i innych dyscyplin sportowych, MKS „Szkuner” – pomimo różnych zawirowań organizacyjnych i dziejowych – staje się wizytówką powiatu, a nawet województwa (obecnie Zachodniopomorskiego), ze stale modernizowaną bazą i przystanią, należącą dziś do najlepiej zagospodarowanych na śródlądziu na Pomorzu Zachodnim. Przy jubileuszu wymieniano wielu zasłużonych działaczy i trenerów „Szkunera”, szczególnie założycieli i dyrektorów ośrodka – Kazimierza Borowiaka, małżeństwo Urszulę i Mieczysława Koczorowskich, i Ryszarda Szymczaka (od 1981 r.). Obecnie Komandorem Klubu jest Stanisław Wysoki, a biurem od lat kieruje Grażyna Łosek (są na zdjęciach).

Szkuner

Jubileuszowe obchody złotych godów „Szkunera” zainaugurowano wiosną br., a złożyło się na nie szereg przedsięwzięć i imprez, m.in. konkurs plastyczny, wystawa w Muzeum Pojezierza, regaty – w tym WOM i Mistrzostwa ZOZŻ, i uroczyste spotkanie sportowców, działaczy, władz i gości, w sobotę 20 września, będące podsumowanie bogatego dorobku „Szkunera” i podziękowaniem dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili. Sprawozdanie z minionych 50 lat działalności przedstawił Komandor Klubu, potem były odznaczenia, dyplomy i pamiątkowe medale 50-lecia, dla działaczy, sportowców, trenerów i wszystkich wspierających Klub, m.in. dla PZŻ i OZŻ w Gorzowie i Szczecinie. Z kolei ZOZŻ uhonorował odznakami „Zasłużonych dla Żeglarstwa Szczecińskiego” czworo działaczy MKS „Szkuner” – Jerzego Krzywonosa, Janusza Sikorę, Jerzego Szpita i Grażynę Łosek. Zamknięciem spotkania był koncert szant Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej…

Korycki, Żukowska

Wspomniana jubileuszowa wystawa najlepiej obrazuje dotychczasowy imponujący dorobek Klubu, zarówno sportowy jak i organizacyjny, zapisany na żeglarskiej mapie Polski. Składa się na niego m.in. 56 medali zdobytych przez 46 klubowych czołowych zawodników, wymienionych w sprawozdaniu, w tym złotych i srebrnych medalistów MP i OOM, w klasach 420, 470, Hornet, Kadet i OK.-Dinghy, uczestników Mistrzostw Europy i Świata, członków kadry olimpijskiej, także w innych dyscyplinach i sekcjach klubowych. Od początku Klub był i jest uznanym organizatorem licznych regat i imprez sportowych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym żeglarskich, m.in. MP w klasach Cadet i Optimist. Szczególną rangę mają organizowane od 1972 r. Ogólnopolskie Regaty im. L. Teligi, w których kiedyś startowało ponad 300 żeglarzy, z Polski i Niemiec. Znane są też Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Myśliborskiego.

Regaty Teligi

Do sukcesów należy też dodać udział klubowej młodzieży – w latach 2002-2008 – w rejsach morskich na Bałtyku i Morzu Północnym, za osiągnięcia w Regionalnym Programie Edukacji Morskiej, prowadzonym wtedy przez ZOZŻ. Dodać też trzeba, że na obozach i kursach żeglarskich organizowanych przez Klub blisko 900 osób zdobyło patenty żeglarza i sternika jachtowego. Dostojnemu Jubilatowi – MKS „Szkuner” Myślibórz – pozostaje złożyć serdeczne gratulacje i życzyć wielu dalszych sukcesów. Pomyślnych wiatrów, tak trzymać, na „burzliwych” dzisiaj krajowych i szerokich wodach!!!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642