TYP: a1

Śródziemnomorska zupa z kamienia

sobota, 8 października 2011
MZ

Ewa siedziała na brzegu niewielkiej zatoki, przy której stał jej maleńki kamienny dom. Ten dom to właściwie była, jak to nazywają w tamtych regionach Adriatyku – mala kamenna ribarska kuća – czyli po prostu mały dom z kamienia, który dawniej służył rybakom na przechowywanie swojego sprzętu do połowu ryb. 


Dom znajdował się na odludziu, był całkowicie zagospodarowany przez Ewę i adaptowany do jej potrzeb, a największą zaletą tego miejsca był niewielki falochron wychodzący na kilka metrów w morze, przy którym mógł stanąć i w tej chwili stał niewielki jacht, na którym wybierała się na dłuższe, ale też i krótkie rejsy po Adriatyku i Morzu Śródziemnym.


Siedziała zaczytana, co jakiś czas odwracała kartki książki trzymanej na kolanach, w pewnej chwili odłożyła ją jednak i ruszyła wzdłuż brzegu brodząc w wodzie i wypatrując czegoś na dnie. Co jakiś czas zanurzała dłonie w wodzie i wyciągała niewielki kamień. Gdy zebrała trzy, wróciła do domku. Po drodze wzięła też książkę, na której okładce można było dostrzec nazwisko Predrag Matvejević i tytuł „Brewiarz śródziemnomorski”. W książce tej znalazła właśnie przepis na niezwykłą zupę, którą postanowiła ugotować.


Śródziemnomorska zupa z kamienia

A oto ten przepis: z odpowiedniego miejsca, gdzie morze jest czyste i gdzie nie sięga odpływ, bierze się dwa-trzy kamienie, nie za duże i nie za małe, pociemniałe od leżenia na dnie. Gotuje się je w deszczówce dopóty, dopóki nie wyjdzie wszystko co w nich jest. Dodaje się liść laurowy, gałązkę tymianku, a na koniec po łyżeczce octu winnego i oliwy, naturalnie z oliwek. Jeżeli wybraliśmy odpowiednie kamienie, które długo leżały w morzu i zostały nim przesiąknięte, potrawy nie trzeba dosalać. Taką zupę, znaną na ubogich wyspach mórz Egejskiego, Jońskiego i Adriatyckiego, gotowali Pelazgowie, Ilirowie i Liburnowie. Zupa z kamienia jest stara jak bieda na Śródziemnomorzu. (Podane za Predragiem Matvejevićiem, autorem „Brewiarza śródziemnomorskiego”. Wydawca książki: Fundacja Pogranicze, Sejny ul. Piłsudskiego 37)

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912