TYP: a1

Zdzisław Pieńkawa w Alei Żeglarstwa

poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Zdzisław Pieńkawa to kolejny żeglarz, który zostanie upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Poświęcona mu tablica zostanie odsłonięta 14 maja 2016 r.




Zdzisława Pieńkawy - jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, sędzia żeglarski klasy II, instruktor żeglarstwa, inżynier - okrętowiec, konstruktor, specjalista od bocznego wodowania dużych statków. Był aktywnym działaczem i szkoleniowcem od 1948 r. w ZHP, AZS, a następnie w ośrodku GKKF w Jastarni. Był wybitnym morskim żeglarzem regatowym, zdobywcą czołowych lokat w wielu imprezach krajowych i zagranicznych. Był inicjatorem udziału polskich jachtów w pierwszych międzynarodowych regatach dookoła świata wokół trzech przylądków – Whitbread Round The World Race 1973/1974, czyli szlakiem windjammerów. W regatach wzięły udział dwa polskie jachty „Otago” pod dowództwem kpt. Pieńkawy i „Copernicus” pod dowództwem kpt. Perlickiego. Za udział w regatach obaj panowie otrzymali ex aequo główną nagrodę Rejs Roku i Srebrny Sekstant w 1974 r. Był członkiem, a od 1993 r. Grotmasztem Bractwa Kaphornowców. Był również członkiem jury nagrody Rejs Roku. Jest autorem kilkuset artykułów popularyzujących żeglarstwo. Posiadał liczne odznaczenia państwowe, resortowe i organizacyjne.

Tablica poświęcona Zdzisławowi Pieńkawie zostanie odsłonięta 14 maja podczas otwarcia Ogólnopolskiego, Pomorskiego i Klubowego Sezonu Żeglarskiego 2016 w Alei Żeglarstwa Polskiego na falochronie południowym basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Tagi: Zdzisław Pieńkawa, żeglarz, kapitan, Aleja Żeglarstwa Polskiego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912