TYP: a1

Kolejny tytuł mistrza świata Mateusza Kusznierewicza

poniedziałek, 2 października 2023
Informacja prasowa PZŻ

Mateusz Kusznierewicz z kolejnym w swojej karierze tytułem mistrza świata. Najbardziej utytułowany polski żeglarz tym razem wygrał mistrzostwa świata w klasie 5.5., a w jego załodze na jachcie Aspire byli ponadto Przemysław Gacek i Edward Wright, dwukrotny mistrz świata w klasie Finn. Regaty rozegrano w Porto Cervo na Sardynii, wzięły w nich udział 34 załogi z 10 krajów.

Polska załoga do ostatniego wyścigu przystąpiła jako lider, ale w bardzo słabym wietrze rywale postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Mateusz musiał się przebijać ze środka stawki, kilkakrotnie tracił i odzyskiwał pozycję. Ostatecznie, na ostatnich metrach przed metą przebił się na 5 miejsce, co wystarczyło do zdobycia złotego medalu z zaledwie 1 punktem przewagi nad norweskim jachtem Artemis, którym dowodził Kristian Nergaard, 11-krotny mistrz świata w klasie 5.5, który z aktualną swoją załogą wygrał trzy ostatnie mistrzostwa świata.

- Zdobycie złota w klasie 5.5, po walce do ostatnich metrów to niesamowite uczucie. Było ciężko, ale przez całe regaty żeglowaliśmy równo, a w triumf włożyliśmy mnóstwo energii. Każdego dnia robiliśmy postępy, wyciągaliśmy wnioski z błędów. Wierzę, że to poświęcenie było kluczem do naszego sukcesu – nigdy się nie poddawać i być lepszym każdego dnia - mówi Mateusz Kusznierewicz.

To nie pierwszy sukces Mateusza w klasie 5.5. W 2020 roku wygrał na tej łódce mistrzostwa Europy, rok później był najlepszy w regatach French Open i Swiss Open.

Klasa 5.5, z charakterystycznymi dużymi spinakerami, od 1952 do 1968 roku była klasą olimpijską. W programie Igrzysk zastąpiła ją łódka klasy Soling. Jachty 5.5 przeżywały swój pik popularności w okresie powojennym w Skandynawii. Do dzisiaj klasa pozostaje popularna w Europie, Ameryce i Australii.

Dla Mateusza Kusznierewicza, jedynego polskiego mistrza olimpijskiego w żeglarstwie (1996 Atlanta, klasa Finn) to kolejna klasa regatowa, w której wywalczył tytuł mistrza świata. Do tej pory złote medale zdobywał w klasie Finn, Star (z Dominikiem Życkim i Bruno Pradą). Był też dwa razy wicemistrzem świata w klasie OK Dinghy. A w 2025 roku mistrzostwa świata klasy 5.5 rozegrane zostaną w Sopocie.

Wyniki:

https://www.yccs.it/regate-2023/international_55_metre_class__world_championship-3311/risultati-307/risultati_provvisori_dopo_r2

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872