TYP: a1

Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich

czwartek, 7 września 2023
Informacja prasowa PZŻ

Prawie 250 zawodników i zawodniczek rywalizować będzie w Pucku w Mistrzostwach Polski żeglarskich klas olimpijskich. Na wodach Zatoki Puckiej zobaczymy łódki klas 49er, 49erFX, 470, ILCA 6, ILCA 7 oraz windsurfingowe deski kasy iQFoil. Regaty rozpoczną się w najbliższy czwartek 7 września, a medalistów poznamy w niedzielę 10 września.

Przed zawodnikami trzy dni zmagań na wodach, które na przełomie lata i jesieni potrafią pokazać siłę żywiołu morza i wiatru. Na starcie stanie wielu znakomitych polskich żeglarzy, z medalistami Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy na czele. Gdy do tego dodamy utalentowaną polską młodzież, mamy gwarancję bardzo dobrego poziomu sportowego.

- Mistrzostwa Polski to jedna z niewielu okazji do tego, by najlepsi polscy żeglarze rywalizowali wszyscy razem na polskich wodach. Tym bardziej się cieszę z faktu, że regaty w Pucku będą miały naprawdę silną obsadę. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że zbliżają się Igrzyska Olimpijskie i każdy z zawodników rywalizujących o imienną kwalifikację do Igrzysk będzie chciał pokazać swoją wyższość nad bezpośrednimi rywalami – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Mistrzostwa Polski klas olimpijskich odbędą się w Pucku, w tym samym miejscu, w którym w niedzielę 3 września zakończyły się mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich. To kolejne, duże regaty w Pucku w ostatnim czasie. Za nami między innymi dwie edycje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie, regaty Puck Sailing Days w klasach 505, Nautica 450 i Fying Dutchman, EuropaCup w klasach ILCA, Mistrzostwa Polski w klasie Cadet i wiele innych.

- Sukcesywnie budujemy żeglarską tożsamość Pucka, nie tylko w oparciu o różnego rodzaju regaty, ale też inwestując w rozwój infrastruktury żeglarskiej. Chcemy stwarzać w Pucku dobre warunki nie tylko żeglarzom sportowym, ale też tym, którzy uprawiają ten sport rekreacyjnie i turystycznie. Kilka tygodni temu zakończyliśmy kolejny etap rozbudowy mariny w Pucku. W jej wyniku powstało 98 kolejnych miejsc cumowniczych, nowoczesne sanitariaty, punkt odbioru ścieków sanitarnych, wydzielone miejsce do mycia jednostek. Zapraszamy wszystkich żeglarzy do Pucka – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta Puck.

Ambasadorem Mariny Puck jest Piotr Myszka - Olimpijczyk Tokio 2020, Rio 2016, Mistrz Świata 2016, 2010 i Mistrz Europy 2011, 2014. Piotra co prawda zabraknie na starcie Mistrzostw Polski, gdyż ten znakomity polski żeglarz zakończył już swoją karierę, ale na liście startowej nie brakuje innych, wielkich nazwisk polskiego żeglarstwa. Na wodach Zatoki Puckiej ścigać się będą m.in. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (49er), Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er), Agata Barwińska (ILCA 6), Wiktoria Gołębiowska (ILCA 6), Maja Dziarnowska (iQFoil), Zofia Klepacka (iQFoil), Radosław Furmański (iQFoil), Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (49erFX) i wielu innych.

Strona regat:

https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-cz-2-klas-olimpijskich,e105

Organizator: Polski Związek Żeglarski przy współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego (Współorganizator) i Grupy PGE (Partner Główny).

Partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Invest Puck Sp. z o.o. Gospodarz: Miasto Puck.

Sponsorzy: Ziaja Polska, Texet, Unique Boutique

Patron honorowy: Marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Patroni Medialni: Wirtualna Polska, Żeglarski.info, Tawerna Skipperów

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871