TYP: a1

Nowa książka marynistyczna - Pieśni Ludzi Morza

czwartek, 4 maja 2023

Na polskim rynku od dawna nie mieliśmy pozycji książkowej traktującej o szantach czy muzyce morza. Lukę tę właśnie zapełnia nowa pozycja: „Pieśni Ludzi Morza – dwadzieścia morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach”. Autor tej książki starał się zebrać jak najwięcej informacji i historii związanych z konkretnymi pieśniami, aby przekazać je czytelnikom w sposób interesujący i przystępny.

Pieśni morskie, szanty, czy zwykłe piosenki śpiewane przez żeglarzy są częścią kultury morskiej oraz przekazują w swej treści wiele cennych informacji o naszym dziedzictwie morskim. Książka składa się z dwudziestu esejów, z których każdy opisuje jakieś konkretne zjawisko występujące w piosenkach żeglarskich, wydarzenie czy postać. Pretekstem do rozpoczęcia opowieści jest konkretna piosenka żeglarska lub szanta. Dostajemy więc na przykład opowieść o rumie, o admirale Horatio Nelsonie, o Shenendoah, Bitwie oliwskiej, o werbunku do brytyjskiej navy, wielorybnikach, pogrzebie morskim, o Zawiszy Czarnym i inne. Są też omówione pieśni, które nie są związane z morzem, ale chętnie śpiewane przez żeglarzy w Polsce jak np. Szesnaście ton.

Z każdego rozdziału dowiemy się też, jak powstała szanta lub piosenka i o czym dokładnie opowiada. Autor odkrywa przed nami tajemnice pochodzenia pieśni czy szanty, jej losy oraz udział w kulturze masowej. Bo okazuje się, że wiele pieśni morskich na trwale w niej zagościło.

Pieśni Ludzi Morza to doskonała pozycja dla osób, które poznają świat pieśni morskich. Autor kilkakrotnie zaznacza, że celem książki jest zrozumienie przesłania pieśni morskich i ich treści osobom, niekoniecznie mocno związanym z morzem. Dużą wagę przykłada do prostego wyjaśnienia o czym dokładnie mówią niektóre piosenki. Prezentowany zestaw esejów pozwala lepiej zrozumieć same szanty jak i kulturę morską.

Autorem pozycji jest Rafał Klepacz, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa, oficer na żaglowcach. W przeszłości pełnił funkcję kierownik Wydziału Wychowania Wodnego w ZHP oraz komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP, gdzie zajmował się między innymi dbaniem o zachowanie dziedzictwa morskiego i propagowaniem kultury morskiej.

Nowa pozycja już jest dostępna w sprzedaży internetowej przez stronę https://20morskich.pl oraz przez sklep Amazon.pl. Dzięki pośrednictwu światowej platformy sprzedażowej, jest łatwo dostępna dla osób mieszkających poza granicami Polski. 

Książka jest starannie wydana i przygotowana, co pozwala na łatwe i przyjemne czytanie. Dobrej jakości papier i wydruk, ładna czcionka, układ graficzny i ilustracje Julii Szydłowskiej sprawiają, że czytanie książki jest prawdziwą przyjemnością. Do tego każdy rozdział jest zaopatrzony w bar code, który łączy omawianą piosenkę z jej wykonaniem w serwisie Spotify, dzięki czemu można połączyć czytanie ze słuchaniem.

Patronem książki są: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny, który w swoich celach statutowych ma propagowanie kultury morskiej oraz portale informacyjne: Żeglarski Info (www.zeglarski.info), Tawerna Skipperów (www.tawernaskipperow.pl) i Żaglowce (www.zaglowce.info).

Pieśni Ludzi Morza – 20 morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach, Znak wydawniczy Northern Seas 2023, autor: Rafał Klepacz, redakcja i korekta: Kinga Dolczewska, okładka i ilustracje: Julia Szydłowska, format: 15,2 x 22,8 cm, liczba stron 176, ISBN-13 979-8391449270.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872