TYP: a1

Warszawa zaprasza na spacer

piątek, 4 sierpnia 2023
Artykuł sponsorowany

Brak Ci czasu na dłuższy wyjazd? Dalsze podróże stały się zbyt kosztowne? Urlop w Polsce nie musi być nudny! Przyjedź do stolicy i wypróbuj opcję free tour Warszawa. To coraz popularniejszy tani sposób na urozmaicenie urlopu w mieście.

Zwiedzanie niezwykłych miejsc w towarzystwie osoby, która zna je od podszewki oraz potrafi o nich ciekawie opowiadać, to świetny pomysł na spędzenie czasu nie tylko podczas wakacji. Spacer po stolicy to również idealna propozycja na urozmaicenie weekendu Twoim pociechom czy pokazanie mniej znanych zakątków przyjaciołom zza granicy.

Warszawska Starówka

Stare miasto to najlepsze miejsce, by rozpocząć niespieszny krajoznawczy tour. Warszawa jest miastem pamiętającym wiele historycznych wydarzeń, a ślady wielu z nich znajdziemy właśnie na Starym Mieście. 

Stara Warszawa, od XIV wieku otoczona murem obronnym, była wówczas siedzibą głównie bogatych kupców. Najważniejsza ulica – Krakowskie Przedmieście przez lata nabrała prestiżu. Obecnie jest reprezentacyjnym deptakiem w stolicy. Wzdłuż niego znajdują się takie obiekty jak Bazylika św. Krzyża, pomnik Mikołaja Kopernika czy Pałac Prezydencki. To tutaj również znajduje się legendarny Hotel Bristol wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Na Rynku Starego Miasta nie zapomnij sfotografować się pod pomnikiem Syreny!

Nowe Miasto

To część stolicy znajdująca się niegdyś poza jej murami, nazywana wtedy Nową Warszawą. Do Starej Warszawy przyłączyła się w 1791 roku. Warto przespacerować się też wokół klasztoru Benedyktynek-Sakramentek, w którego okolicy, na ścianie jednej z kamienic, można dostrzec oryginalny zegar słoneczny. Do ciekawszych obiektów zabudowy Nowego Miasta należą Pałac Raczyńskich, Pałac Sierakowskiego oraz oczywiście Rynek Nowego Miasta. 

Na ulicy Freta od strony Franciszkańskiej odnajdziemy jedną z 22 pamiątkowych tablic będącą częścią Pomnika Granic Getta. To tu znajdował się wysunięty najdalej na wschód fragment muru zamkniętej dzielnicy żydowskiej. 

Warszawa wojenna

Podczas II wojny światowej stolica była jednym z najciężej doświadczonych miast Polski. Szacuje się, że całkowitemu zniszczeniu uległo ponad 80% miejskiej zabudowy. Obecny charakter miasta w dużym stopniu jest wynikiem spustoszeń poczynionych przez Niemców w latach 1939–1944 oraz procesu odbudowy. 

Utworzone w 1945 roku Biuro Odbudowy Stolicy stanęło na wysokości zadania i wraz z ludnością Warszawy dokonało niemożliwego. Już kilka lat po wojnie otwarto słynną trasę W-Z częściowo biegnącą pod Placem Zamkowym oraz osiedle domów w dzielnicy Mariensztat. Krótko później powstały m.in. mieszkaniowa dzielnica Muranów oraz Pałac Kultury i Nauki.

Zwiedzając Warszawę czasów II wojny światowej, z pewnością warto zajrzeć do Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Więzienia Pawiak oraz oczywiście odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza.  

Podczas wycieczek typu free tour Warszawa ukaże nam również mniej znane zakątki. Są wśród nich te związane z bohaterską walką Polaków o wolność, jak i te związane z losem warszawskich Żydów, których setki tysięcy zamieszkiwały tutejsze getto podczas wojny. 

Odkryj Warszawę artystyczną

Spędzając weekend w stolicy, warto zajrzeć także do miejsc związanych ze sztuką, jest ich w Warszawie bardzo dużo. 

Obowiązkowym przystankiem podczas spaceru po mieście jest Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Trudno pominąć również Muzeum Narodowe oraz fascynujące Muzeum Neonów. 

Gratką dla miłośników sztuki nowoczesnej może okazać się przechadzka po dzielnicy Muranów (dostępna także w formie „free tour”). Warszawa słynie wśród amatorów murali m.in. z tego swoistego muzeum sztuki na wolnym powietrzu. 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620