TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Grecja - Cyklady

piątek, 12 października 2018
Monika Frenkiel

Morze, góry, ślady starożytnych cywilizacji i piękna pogoda. Gdzie tak jest? Ano na Cykladach. Czyli w Grecji, która stanowi jeden z ulubionych przez Polaków kraju do czarterowania jachtu. 


Archipelag składa się z około 220 wysp i wysepek na Morzu Egejskim o łącznej powierzchni 2649 km kwadratowych, z lotu ptaka (takiego, co lata dość wysoko) przypominających wieniec. Archipelag słynie z tarasowych miasteczek, niekończących się plaż, weneckich zamków i wiatraków.
Najbardziej znana wyspą Cyklad jest skalista Santorini. Wyspa stanowi wierzchołek ogromnego, zanurzonego w morzu wulkanu i jako wulkan oferuje surowy i malowniczy krajobraz, ze stromymi zboczami i czarnymi i rudymi plażami, kontrastującymi z wodami Morza Egejskiego. Santorini  (uznawana jest przez niektórych za mityczną Atlantydę) nazywana jest też „Wyspą wiatrów” i jako taka stanowi żelazny punkt programu żeglarzy czy windsurferów. Na najwyższym wzniesieniu wyspy (nie takim znowu wysokim, bo to zaledwie 500 m n.p.m.) leży klasztor Profitis Ilias. Warto też zobaczyć wykopaliska w Akrotiri oraz położoną na klifie osadę Oia. Skalista jest też kolejna z wysp, Mykonos, najpopularniejsza wśród turystów, prawdziwe centrum życia nocnego. Tutejszy krajobraz urozmaicają kaplice i wiatraki - biała cerkiew Paraportiani to jedna z bardziej znanych budowli greckich, prawdziwa pocztówkowa wizytówka Cyklad.


Z Mykonos organizowane są jednodniowe wycieczki na świętą wyspę Delos, bogatą w antyczne ruiny. Położona w środku "okręgu" utworzonego przez Cyklady, wyspa była od IX w p.n.e. centrum politycznym i religijnym wysp Morza Egejskiego. Obecnie znajduje się tutaj znane stanowisko archeologiczne.
Największą wyspą archipelagu jest Naksos. Są tu też najdłuższe, kilkukilometrowe piaszczyste plaże (najatrakcyjniejsze znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko Chory: Agios Georgios, Agia Anna i Plaka)
oraz najwyższe góry w archipelagu ze szczytem Zas – to tu podobno przyszedł  na świat Zeus. Głównym miastem Naksos jest Chora -  obok przystani promowej stoi marmurowa brama, która miała być wejściem do świątyni Apollina Delfickiego, budowli, której nie zdołano ukończyć. Na wyspie znajduje się sporo gościnnych wioseczek, starożytnych ruin, marmurowa osada Apirados oraz bizantyjskie świątynie ze średniowiecznymi freskami.


Była największa, najbardziej znana, czas na najpiękniejszą z wysp… Za taką uważa się Paros. To duża wyspa, z dość dużym i imprezowym głównym miastem, Parikią. W mieście znajduje się zabytkowa bizantyjska cerkiew Ekatontapiliani z VI wieku. Na Paros znajdują się jedne z największych na świecie pokłady marmuru, Stare Miasto w Parikii prawie w całości zbudowane jest z tego kamienia, a w miejscowości Marathi można zwiedzić tunele w starożytnych marmurowych kamieniołomach. Z marmuru z Paros powstały znane rzeźby - Wenus z Milo i Nike z Samotraki.
A skoro już o Wenus z Milo mowa – posąg znaleziono na innej wyspie Cyklad, Milos, w 1820 roku. Milos to wulkaniczna wyspa z wielokolorowymi skałami, klifami, jaskiniami, gorącymi źródłami i ciekawą linią brzegową, utworzoną przez zastygłą lawę. A wspomniany posąg możemy zobaczyć…niestety w Paryżu, w Luwrze. Choć Milos wciąż pozostaje rajem dla miłośników archeologii. 
Jeszcze z ciekawostek warto powiedzieć, że na jednej z tutejszych wysp Luc Besson kręcił „Wielki Błękit” (na Amorgos), a na Tinos znajduje się słynna na cały świat szkoła rzeźbiarstwa. A najpiękniejsze porty znajdziemy na Ios. 

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Cykladach, zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl.

Tagi: promocje, Grecja, Cyklady
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642