TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Holandia

niedziela, 24 marca 2019
Monika Frenkiel

A może by tak pożeglować po Zelandii? Nie, nie chodzi o Nową Zelandię, tę daleko od nas – ale krainę, od której Nowa Zelandia wzięła swoją nazwę – czyli część Holandii. Zelandia to prowincja leżąca na południowym zachodzie Holandii, składająca się z szeregu małych wysp i półwyspów, oraz skrawka ziemi graniczącej z Belgią. 

Zelandia to kraina jak mało które doświadczona przez morze. Być może dlatego tutejsi ludzie są twardzi i oszczędni do bólu, jakby wciąż szykowali się na ciężkie czasy? Historia prowincji to historia  wielu powodzi, z których najstraszniejsza miała miejsce w 1953 roku. W sylwestrową noc, bardzo silny sztorm rozmył wały przeciwpowodziowe, w wyniku czego ponad trzymetrowa fala lodowatej morskiej wody wdarła się aż na 75 kilometrów w głąb lądu, niszcząc wszystko na swojej drodze. W katastrofie tej zginęło prawie 2000 osób, a ponad 70 tysięcy straciło swoje domy. Aby uniknąć powtórzenia się kataklizmu, władze Holandii podjęły wtedy decyzję o realizacji "Planu Delta", polegającego na skonstruowaniu czterech potężnych zapór od strony Morza Północnego, oraz trzech mniejszych, w ujściach okolicznych rzek.

Zelandia jest cichą i spokojną prowincją, więc przyciągnie tych, którzy potrzebują spokoju – nie liczcie tutaj na huczne imprezy i hałaśliwe portowe życie. Wciąż jest tutaj sporo trochę oldschoolowych wiosek - miejscowości takie jak Nisse, Sint Annater-Muiden, Hammsteded czy Hulst, nadal wyglądają tak samo jak przed wiekami, kiedy podstawą lokalnej gospodarki  były rybołówstwo i szkutnictwo. 

Stolicą Zelandii jest Middelburg z 40 tysiącami mieszkańców, w XVI wieku najważniejszy po Amsterdamie port Niderlandów. W XVII w. zbudowano w tutejszej stoczni ponad 300 żaglowców opływających później cały świat. Miasto jest popularne wśród turystów głównie z powodu znajdującego się w starym opactwie Abdij Middelburg muzeum historycznego. Dla dzieci głównie przeznaczony jest szczególny park Miniature Walcheren - miniaturowa wersja wyspy Walcheren, łącznie z pociągami, mostami, farmami, stadami owiec i parkiem rozrywki. Historyczne centrum jest malutkie i nadal otoczone fosą którego port jest częścią. Wokół starego miasta stoi pięć wysokich wiatraków. Na rynku stoi wspaniały ratusz z XV w. Warto odwiedzić Vlissingen - drugie co do wielkości miasto regionu. W tutejszej lokalnej stoczni kontynuuje się tradycyjne sposoby budowy statków. Dzieciaki pewnie chętnie zajrzą do "Het Arsenaal" - pirackiej osady z muzeum marynistycznym i morskim akwarium. We Vlissingen urodził się jeden z najwybitniejszych holenderskich admirałów - Michiel Adriaanszoon de Ruijter. Jest też ciekawostka dla Polaków - w latach 1936-39 w tutejszej stoczni - Koninklijke Maatschappij "De Schelde" - zbudowany został okręt podwodny "Orzeł". Vlissingem ma też ładną plażę i cieszy się szczególnie dużą jak na Holandię ilością słonecznych dni w roku. 


Jeśli żeglujemy po Zelandii, zajrzyjmy do Zierikzee, miasteczka o tysiącletniej historii. To  uroczy średniowieczny port, otoczony fosą, z murami miejskimi, trzema bramami wjazdowymi, dwoma wiatrakami, wąskimi uliczkami i kościołami. Kamienica kupiecka "De Haan" z XIV wieku należy do najstarszych domów w Holandii. W sezonie Zierikzee jest jedąa z największych atrakcji turystycznych regionu. Kolejne miasto warte odwiedzenia to Veere – historyczne  miasto portowe, zawdzięczające swoją świetność handlowi wełną ze Szkocją. A jeśli będziemy czarterować jacht, to nasza podróż po Zelandii prawdopodobnie zacznie się w Yerseke. To sympatyczna wieś, w której znajduje się jedyna na świecie giełda towarowa omułków jadalnych. Omułki zresztą są symbolem wsi. 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Holandii, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Holandia, Zelandia, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872