TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Meksyk

piątek, 14 grudnia 2018
Monika Frenkiel

A może by tak…pożeglować w Meksyku? No wiecie – tequila, mariachi i sombrero zamiast kapitańskiej czapki? Chili con carne, nachosy i wąsaci faceci…No dobra, trochę żartujemy. Ale prawda jest taka, że jeśli skusimy się na czarter jachtu z mariny La Paz (to nie to La Paz w Boliwii), mamy przed sobą duże wyzwanie, jakim jest eksploracja 900 wysp Zatoki Kalifornijskiej.

Wiele z tych wysepek znajduje się na liście UNESCO. Samo La Paz pełni funkcję portu od 1535 roku, kiedy to wylądował tutaj Cortez ze swoją ekipą.

Żeglarze powinni pamiętać, że w Zatoce Kalifornijskiej występują jedne z największych pływów na Ziemi – na północnym krańcu poziom wody w zatoce może podnieść się aż o 9 metrów. Do Zatoki wpadają rzeki: Kolorado (poprzez deltowate ujście u podnóża Zatoki) oraz Rio Fuerte, Mayo, Sinaloa, Sonora, Yaqui z nadbrzeżnej wschodniej równiny. Główne porty morskie leżące nad jej brzegami to wspomniane już La Paz na Półwyspie Kalifornijskim i Guaymas po drugiej wschodniej stronie Zatoki.

Słynny badacz głębin morskich, Jacques-Yves Cousteau tutejsze wody ze względu na ich czystość akwenu i niezwykłą bioróżnorodność nazwał akwarium świata. Spotyka się tu ponad 890 gatunków ryb, z których ok. 90 to endemity, toteż zatoka jest swoistym laboratorium do badań podmorskiego życia – oraz rajem dla wędkarzy. Znajdują się tu bogate w ryby (m.in. tuńczyki i sardynki) oraz skorupiaki (krewetki) łowiska a na południowo-zachodnim wybrzeżu poławia się perły. Cos dla siebie znajdą także miłośnicy fauny -  występują tu okresowo liczne migrujące gatunki ssaków morskich, takich jak chociażby humbaki. Spotyka się też żółwie morskie. A jak ktos ma bardzo, bardzo dużo szczęścia, może natknąć się na morświna nazywanego po hiszpańsku vaquita, czyli "krówka". Gatunek ten został odkryty całkiem niedawno w 1958 roku, gdy na plaży Półwyspu Kalifornijskiego znaleziono trzy czaszki tych zwierząt.

W południowym rejonie zatoki w rowie tektonicznym Guaymas – mającym prawie 2000 metrów głębokości – żyją organizmy czerpiące energię z siarkowodoru, wydobywającego się z wylotów hydrotermalnych. Należą do nich między innymi kolonie rurkoczułkowców.

A jeśli nie przekonuje nas przyroda, to zawsze możemy odwiedzić baaardzo romantyczne miejsce. Turystów z całego świata przyciąga Przylądek Świętego Łukasza z bajecznymi formacjami skalnymi. Najsłynniejsza z nich to El Arco de Cabo San Lucas, przy którym Zatoka Kalifornijska łączy się z Pacyfikiem. To miejsce kryje jedne z najpiękniej położonych plaż świata: Plażę Miłości i Kochanków (Playa del Amor) i Plaże Rozwodów (Playa del Divorcio). Pierwsza z nich położona jest wśród stromych skalistych ścian - to wymarzone miejsce do uprawiania snorkelingu. Z kolei na Plaży Rozwodów ocean imponuje siłą, rozbijając falę o strome skały. Dotarcie na plażę jest możliwe jedynie podczas spokojnego i mało wietrznego dnia, ponieważ pływanie po stronie Pacyfiku jest zbyt niebezpieczne. Na Przylądek Świętego Łukasza nie dotrzemy samochodem, ani też skuterem – transport możliwy jest tylko drogą morską.

 

Interesuje Was czarter jachtu w Meksyku? Piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Meksyk, czarter, wyspy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872