TYP: a1

Jiżi Kovażik "Korsarze króla Słońce"

środa, 1 maja 2013
MZ

Dzieje brytyjskiej marynarki mają bogatą literaturę w języku polskim. Wydawcy zadbali o tłumaczenia prac na ten temat. Mamy i sążniste prace naukowe, jak i sporo pozycji lżejszych, co nie znaczy gorszych. Nazwiska admirałów, dowódców okrętów, odkrywców są w większości dobrze znane. Podejrzewam, ze każdy kto choć trochę interesuje się morską historią wie kto to był Drake, Nelson czy też Cook.


Natomiast jeśli chodzi o Francję, to z tą znajomością jest gorzej. Prawdopodobnie większość przypomina sobie nazwisko admirała Villeneuve`a, a to za przyczyną przegranej pod Trafalgarem, ale o innych słynnych francuskich żeglarzach słabo się pamięta. A przecież Francja była prawdziwą morską potęgą. Dość wspomnieć, że w dziale szkutniczym przewyższała Anglię. Po prostu okręty francuskie były sprawniejsze – czytaj: szybsze. Brytyjczycy swoją przewagę na morzu zawdzięczali lepszemu wyszkoleniu załóg.


Ale do rzeczy. Omawiana książka czeskiego autora poświęcona jest żeglarskim „najemnikom” króla Ludwika XIV, zwanego „Król Słońce”. Najemnikom, bo tak w gruncie rzeczy można nazwać korsarzy. Pojawiają się tu nazwiska Jeana Barta, Claude Forbina, René Duguay-Trouina i wielu innych mniej znanych. Opisane są morskie bitwy, o których do tej pory niewiele słyszeliśmy, a to Texel, Bévéziers, Barfleur, La Houge. Znajdziemy tu także opisy zwykłego życia i służby na korsarskim okręcie. Jiři Kovařik obficie korzystał z dokumentów, często anonimowych zapisków oraz z pamiętników wspomnianych tu Forbina i Duguay-Trouina. W ten sposób powstała praca, którą zaliczyć można do literatury faktu, co czyni tę książkę atrakcyjniejszą i łatwiejszą w lekturze, w porównaniu z solidnymi pracami naukowymi.


O jej walorach literackich, trudno mi pisać, a to z powodu, że jest ona dostępna jedynie w języku oryginału, a wasz recenzent nie jest specjalistą od „czeszczyny”. Pozostaje mieć nadzieję, że informacja o istnieniu takiego tytułu przyczyni się do tego, że jakiś polski wydawca postanowi go przybliżyć polskiemu czytelnikowi.


Jiři Kovařik „Korzáři krále Slunce”

Wydawnictwo Akcent 2001

stron: 398

cena: 260 Kč

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871