TYP: a1

Jiżi Kovażik "Korsarze króla Słońce"

środa, 1 maja 2013
MZ

Dzieje brytyjskiej marynarki mają bogatą literaturę w języku polskim. Wydawcy zadbali o tłumaczenia prac na ten temat. Mamy i sążniste prace naukowe, jak i sporo pozycji lżejszych, co nie znaczy gorszych. Nazwiska admirałów, dowódców okrętów, odkrywców są w większości dobrze znane. Podejrzewam, ze każdy kto choć trochę interesuje się morską historią wie kto to był Drake, Nelson czy też Cook.


Natomiast jeśli chodzi o Francję, to z tą znajomością jest gorzej. Prawdopodobnie większość przypomina sobie nazwisko admirała Villeneuve`a, a to za przyczyną przegranej pod Trafalgarem, ale o innych słynnych francuskich żeglarzach słabo się pamięta. A przecież Francja była prawdziwą morską potęgą. Dość wspomnieć, że w dziale szkutniczym przewyższała Anglię. Po prostu okręty francuskie były sprawniejsze – czytaj: szybsze. Brytyjczycy swoją przewagę na morzu zawdzięczali lepszemu wyszkoleniu załóg.


Ale do rzeczy. Omawiana książka czeskiego autora poświęcona jest żeglarskim „najemnikom” króla Ludwika XIV, zwanego „Król Słońce”. Najemnikom, bo tak w gruncie rzeczy można nazwać korsarzy. Pojawiają się tu nazwiska Jeana Barta, Claude Forbina, René Duguay-Trouina i wielu innych mniej znanych. Opisane są morskie bitwy, o których do tej pory niewiele słyszeliśmy, a to Texel, Bévéziers, Barfleur, La Houge. Znajdziemy tu także opisy zwykłego życia i służby na korsarskim okręcie. Jiři Kovařik obficie korzystał z dokumentów, często anonimowych zapisków oraz z pamiętników wspomnianych tu Forbina i Duguay-Trouina. W ten sposób powstała praca, którą zaliczyć można do literatury faktu, co czyni tę książkę atrakcyjniejszą i łatwiejszą w lekturze, w porównaniu z solidnymi pracami naukowymi.


O jej walorach literackich, trudno mi pisać, a to z powodu, że jest ona dostępna jedynie w języku oryginału, a wasz recenzent nie jest specjalistą od „czeszczyny”. Pozostaje mieć nadzieję, że informacja o istnieniu takiego tytułu przyczyni się do tego, że jakiś polski wydawca postanowi go przybliżyć polskiemu czytelnikowi.


Jiři Kovařik „Korzáři krále Slunce”

Wydawnictwo Akcent 2001

stron: 398

cena: 260 Kč

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872