TYP: a1

"Locja dla żeglarzy"

środa, 7 września 2011
MZ

Locja to określenie nader pojemne. W pierwszym rzędzie kojarzy się nam ze zbiorem informacji o charakterze nawigacyjnym, dotyczącym obszaru, po którym przychodzi nam żeglować. Ale locja to tak naprawdę gałąź wiedzy o tym jak należy opisać, i jak się opisuje oceany, morza, wybrzeża, szlaki wodne, oznakowania nawigacyjne. 


To również umiejętność – co oczywiście wynika z wiedzy – posługiwania się pomocami nawigacyjnymi, spisem świateł, tabelami pływów, atlasami prądów. Jest to, w skrócie mówiąc rodzaj kodeksu, jaki każdy żeglujący, czy to po morzu, czy też po śródlądziu poznać i opanować zawartą w nim wiedzę powinien.


Jacek Czajewski to postać w świecie żeglarskim znana i uznana, jego wiedza i doświadczenie nie podlega dyskusji. Jest autorem kilku znakomitych podręczników żeglarskich, bywa także świetnym, obiektywnym i zarazem bezlitosnym recenzentem żeglarskich publikacji. Jego opinie są naprawdę ważkie. Podobnie ma się rzecz z tą książką jego autorstwa – to rzecz ważna – która powinna znaleźć się w bibliotece każdego kto czynnie, ale też rekreacyjnie, uprawia żeglarstwo, zarówno śródlądowe jak i morskie. Mamy tu bowiem zebraną pełną wiedzę na temat „locji”, do tego świetnie zobrazowaną, czytelnymi, kolorowymi ilustracjami. To jedna z tych książek, które stanowią istotną pomoc w poszerzeniu żeglarskiej wiedzy, a jednocześnie pomagają w bezpiecznej żegludze zarówno po morzu jak i po śródlądziu.


Książkę można kupić w naszym sklepie, w zakładce "żeglarskie zakupy".


 

Jacek Czajewski „Locja dla żeglarzy”

Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” 2009

Wydanie II

stron 267

cena: 59,90

TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895