TYP: a1

Przepisy regatowe w praktyce 2017-2020

piątek, 8 grudnia 2017
Monika Frenkiel

Żeby dobrze sobie radzić w regatach, trzeba znać przepisy – przynajmniej takie panuje przekonanie. Jednak konkretne przepisy czy precedensy można sobie przypomnieć przed rozpoczęciem rozpatrywania protestu. Na wodzie trzeba natomiast wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki. Co trzeba zrobić, co wolno a czego nie – i to powinniśmy mieć w małym palcu.

To dziewiąta już edycja książki, dostosowana do zmian, jakie weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Skierowana jest przede wszystkim do żeglarzy wyczynowych, ścigających się na małych mieczówkach i większych jachtach kilowych. Przepisy Regatowe Żeglarstwa stosuje się do wszystkich forg wyścigów łodzi żaglowych, kiteboardingu, match-racingu, regat zespołowych, regat jachtów sterowanych itd. Autor rozpatrzył w niej około setki sytuacji, które regularnie przytrafiają się uczestnikom regat – i wszystkie rozpatruje z punktu widzenia sternika. 

Książka Bryana Willisa może się przydać podczas postępowania protestowego – i podczas składania protestu i do obrony. „Przepisy regatowe w praktyce” wskazują na kluczowe kwestie, jakie są rozważane i na podstawie których ustalane są fakty.  I od czego zależy wynik postępowania.

Pierwszy rozdział książki poświęcony jest zmianom w przepisach, więc spokojnie mogą go pominąć osoby, które dopiero zaczynają żeglować regatowo. Zdecydowane jednak powinni się oni zapoznać z rozdziałem dotyczącym podstaw, czyli obowiązkom, które spoczywają na żeglarzu zawsze. Kolejne rozdziały poświęcone są etapom przed sygnałem przygotowania i okresowi od sygnału przygotowania do czasu, kiedy jachty zbliżają się do linii startu. Osobny rozdział dotyczy czasu zbliżania się do linii startu do czasu wystartowania, kolejne dotyczą okrążania znaków: nawietrznego, płynięcia baksztagiem, okrążania znaku rufowego i zawietrznego i płynięcia z wiatrem. Wszystkie rozdziały „techniczne” składają się z opisów konkretnych sytuacji, zaopatrzonych w dokładne rysunki.

Oczywiście – są regaty i tacy, którym nie wszystko się podoba. Dlatego osobne części książki poświęcone są protestom, odwołaniom i wnioskom o zadośćuczynienie.

Autor książki, Bryan Willis jest autorytetem z zakresu przepisów regatowych dla dużych jachtów i małych łodzi.

Tytuł: Przepisy regatowe w praktyce 2017-2020

Autor: Bryan Willis

Oficyna Wydawnicza Alma - Press

Tagi: przepisy, regaty, Bryan Willis
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872