TYP: a1

Sushi box

sobota, 12 listopada 2011
Kinga Rzucidło
Ostatnimi czasy, na fali kuchni orientalnych, jak grzyby po deszczu wyrastają restauracje specjalizujące się w sushi. Obok nowo powstałej w mym mieście japońskiej restauracji przeszłam obojętnie raz i drugi, za trzecim razem ciekawość i chęć odkrycia nowych smaków zwyciężyła. Po nad wyraz wyśmienitej, choć kosztownej kolacji, moje kubki smakowe popadły w euforię, postanowiłam więc spróbować swoich sił i w zaciszu własnej kuchni samodzielnie przygotować tę najsłynniejszą na świecie japońską potrawę.

Zaopatrzona w elegancki zestaw do sushi, pilnie przestudiowałam załączoną książeczkę z przepisami. Przygotowując listę zakupów, byłam pełna obaw co do zdobycia odpowiednich składników. Ku zdziwieniu, wszystkie niezbędne produkty kupiłam w pierwszym supermarkecie. Koszt zakupów był porównywalny z uiszczoną ceną za kolację, ale biorąc pod uwagę, że większość potrzebnych substratów spokojnie wystarczy na przygotowanie kilkunastu następnych porcji, nie wychodzi przesadnie drogo.

Zdecydowałam się na wypróbowanie dwóch przepisów: Hosomaki z łososiem i awokado oraz Futomaki ze śledziem. Obie potrawy były przeze mnie próbowane wcześniej, teraz więc mogłam pokusić się porównanie, jak wypada własnoręcznie przygotowane sushi z tym serwowanym w znanej sieci restauracji. O dziwo, końcowy efekt mile mnie zaskoczył. Nie spodziewałam się, że samo formowanie i zawijanie składników w płaty nori będzie tak proste i nieskomplikowane. Choć wizualnie dało się zauważyć, że hosomaki nie wyszły spod ręki wybitnego mistrza kuchni, tak w smaku swobodnie mogły konkurować z restauracyjnym daniem.

W kuchennych zmaganiach bardzo przydatny okazał się załączony do zestawu kucharski podręcznik „Sushi” autorstwa Marlisy Szwillus. Niewielka objętościowo, bo zaledwie 60-stronicowa książeczka zawiera blisko 30 przepisów na sushi w kilkunastu rodzajach, od nigiri, poprzez gunkanmaki, futomaki i wiele innych, a także przepisy na potrawy towarzyszące, w tym zupę orientalną, sałatkę z kiełkami, szaszłyki z wołowiny i apetycznie wyglądające lody kokosowe. Pomocne są również umieszczone na pierwszych stronach porady praktyczne, dzięki którym poznamy tajniki serwowania i jedzenia sushi, dowiemy się jak odpowiednio ugotować ryż, jak duże powinny być pojedyncze porcje i jakie napoje pasują do tej japońskiej przekąski.

Własnoręcznie przyrządzone sushi lepiej smakuje, dostarcza przyjemności przygotowania, pozwala na stworzenie własnej kompozycji smaków. Stosując się do zaleceń autorki, można bez konieczności wychodzenia z domu wyczarować smakowite, egzotyczne potrawy. Dołączone do zestawu drewniane pałeczki oraz eleganckie półmiski z pewnością umilą ucztę i wprowadzą w wyjątkowy, japoński klimat.


Sushi box: Książka z przepisami oraz elegancki zestaw do sushi dla 2 osób
cena zestawu: 72,99 zł
Książka:
autor: Marlisa Szwillus
tytuł: „Sushi”
wydawnictwo: Hachette Polska
rok wydania: 2010
ilość stron: 64
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872