TYP: a1

Zbigniew Klimczak "Szuwarowy kuk"

sobota, 8 marca 2014
MZ

No wreszcie! Mamy w naszej rubryce pierwszy e-book! To świadectwo nowoczesności, coś na kształt pieczęci współczesności, wprowadzającej tę recenzję w obszar futurystyczny. O ironio, rzecz którą będziemy omawiać, to tekst tchnący tęsknotą za minionymi czasami.


„Szuwarowy kuk” to poradnik, który ma za zadanie ułatwić zaplanowanie rejsu, uwzględniając tę istotną jego część, jaką jest karmienie załogi. W obecnych czasach, dobrobytu i ogólnej dostępności wszelakich gastronomicznych dóbr, gdy w każdym, nawet niewielkim sklepiku, w najbardziej „zabitej deskami” miejscowości można nabyć co się tylko zamarzy, pomysł stworzenia takiego poradnika wydaje się zadaniem nieco anachronicznym. Ale przecież wybierając się na rejs trzeba zaplanować co ze sobą weźmiemy i co będziemy jedli. Warto pomyśleć o wzięciu zapasów, które pozwolą na komfortowe komponowanie jadłospisu. I o tym jest właśnie ta książeczka i przedstawiane w niej przepisy.


Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na przymiotnik „szuwarowy” w tytule owej publikacji. On znakomicie określa adresata. Sięgnie po nią żeglarz wybierający się na wody śródlądowe. Osobnik planujący żeglarską przygodę za granicą, na przykład w Chorwacji, czy też w Grecji zapewne z tych porad nie skorzysta. Raz ze względu, że targanie ze sobą zapasów do tychże krajów nie jest zasadne, dwa że jedną z przyjemności żeglugi na odległych, egzotycznych akwenach jest poznawanie tamtejszej kuchni.


Zbigniew Klimczak „Szuwarowy kuk”

Wydawnictwo internetowe e-bookowo 2013

Wydanie I

TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912