TYP: a1

Bitwa morska pod Alalią

czwartek, 23 grudnia 2010
Weronika Morys
AlaliaGrecka kolonizacja brzegów południowej Italii oraz Sardynii i Korsyki była dla Etrusków i Kartagińczyków przeszkodą w swobodnej ekspansji na morzu. Sytuacja ta stała się główną przyczyną działań wojennych w roku 535 p.n.e.

Decydująca bitwa rozegrała się pomiędzy połączonymi siłami Kartagińczyków i Etrusków na 120-stu okrętach oraz Fokajczykami (Grekami z miasta Fokaja w Azji Mniejszej) na 60 pentekonterach z 4 tysiącami ludzi pod Alalią na Korsyce.

Szczegóły bitwy nie są znane, ale wiadomo, że Gracy odpędzili flotę sprzymierzonych od wybrzeży Korsyki. Stało się to jednak wysokim kosztem - stracili dwie trzecie ze swoich okrętów, a zatem było to "Pyrrusowe zwycięstwo". Według innych historyków Grecy przegrali bitwę, opuszczoną przez Greków wyspę opanowali Etruskowie, natomiast Fokajczycy osiedlili się w Elei w południowo-zachodniej Italii.

Etruskowie Kartagińczycy
Malowidła etruskie Mozaika z Kartaginy

Powiązane:
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872