TYP: a1

Bitwa morska pod Chios

czwartek, 20 października 2011
Weronika Morys
 Bitwa pod Chios
Autor: Eric Gaba
Stronami konfliktu, który miał miejsce w 201 roku p.n.e. były siły macedońskie oraz Pergamończycy i Rodyjczycy. Przywódcą Macedończyków był Filip V, który miał pod swoim dowództwem 53 jednostki - pięciorzędowce, galery, korabie oraz 150 mniejszych jednostek iliryjskich. Na okrętach tych znajowało się około 30 000 ludzi. Sprzymierzone floty Rodos, Bizancjum i króla Pergamonu Attalosa liczyły 65 galer i penter, 9 czterorzędowców i 3 triery.


W tamtych czasach najsilniejszą flotę na Morzu Egejskim posiadali Rodyjczycy. Filip V Macedoński postanowił zlikwidować tą dominację i po zakończeniu I wojny macedońskiej zaczął rozbudowywać swoją flotę.

Do spotkania wrogich flot doszło w okolicy wyspy Chios na Morzu Egejskim. Macedończycy starali się abordażować okręty rodyjskie, którym jednak udawało się unikać okrętów macedońskich i taranować je, łamiąc im wiosła. Filip V wraz z kilkoma galerami schronił się koło przylądka Argennon. W pościg wyruszyło kilka jednostek przeciwnika, w tym królewska galera Attalosa. Filip V ruszył do ataku i udało mu się pokonać Attalosa, który zbiegł na ląd, a jego galery przejęli Macedończycy. Widząc porażkę króla pergamoński admirał Dionysodoros wycofał swoje okręty, a flota rodyjska zawinęła do portu w Chios.

Bitwa pozostała nierozstrzygnięta. Filip V stracił 28 dużych okrętów, 3 korabie i kilkadziesiąt mniejszych łodzi. Straty w ludziach to 3000 żołnierzy i 6000 marynarzy. 2000 ludzi dostało się do niewoli. Przeciwnicy utracili królewski korab Attalosa, 8 galer, 2 czterorzędowce i jeden lekki okręt. Flota rodyjsko-pergamońska przyznała się do straty zaledwie 130 zabitych i 700 jeńców.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872