TYP: a1

Bitwa morska w zatoce Zuider Zee

czwartek, 3 listopada 2011
Weronika Morys

Bitwa w zatoce Zuider Zee
Bitwa w zatoce Zuider Zee miała miejsce w 1573 roku, w trakcie wojny osiemdziesięcioletniej. W bitwie wzięli udział Hiszpanie pod wodzą Maksymiliana de Henin, a ich przeciwnikami byli niderlandzcy patrioci, tzw. gezowie (geuzen), którym przewodził Cornelis Jansz Dircksz. Bitwę wygrali Holendrzy, którzy pokonali większą i lepiej wyposażoną flotę hiszpańską.


W latach poprzedzających bitwę, Amsterdam był okupowany przez Hiszpanów. Ponieważ drogi zaopatrzeniowe prowadziły niemal wyłącznie przez Zatokę Zuiderzee, niderlandzcy rebelianci starali się zakłócić ten szlak za pomocą małych potyczek i rajdów do kontrolowanych przez Hiszpanów portów. W 1573 roku hiszpański gubernator Maximilian de Henin wysłał flotę 30 okrętów (1300 osób), w celu zatrzymania ataków i zniszczenia wrogich sił. Przeciwnicy posiadali flotę 24 mniejszych i lżejszych okrętów, na których znajdowało się w sumie 700 osób.

Holendrzy mieli słabiej wyposażone okręty, więc zrezygnowali z frontalnego ataku. Zamiast tego planowali abordażowanie hiszpańskich okrętów i przejmowanie ich. W pierwszej fazie bitwy było to utrudnione z powodu niekorzystnego wiatru. 11 listopada wiatr zaczął im sprzyjać i podejmowane działania były coraz bardziej skuteczne. Gezom udało się przechwycić 6 statków, w tym okręt flagowy “Inquisition”. Hiszpanie poddali się, kiedy Holendrzy obiecali darować im życie.

Zwycięstwo pozwoliło gezom zająć Middelburg i spowodowało odwołanie sprawującego rządy w Niderlandach hiszpańskiego księcia Albę.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007