TYP: a1

Sylwetki piratów - Barbarossa

wtorek, 26 października 2010
Weronika Morys
BarbarossaBarbarossa Hayreddin Pasha był otomańskim admirałem i najsłynniejszym piratem, który kiedykolwiek grasował na Morzu Śródziemnym. Żył w latach 1478-1546. Urodził się jako Yakupoğlu Hızır, a imię Barbarossa przyjął po swoim zmarłym bracie, który nazywał się Baba Oruç (Arudża). Nazwisko to brzmiało dla Europejczyków jak “Barbarossa" (Rudobrody), a Baba Oruç rzeczywiście był rudy. Później ten przydomek przylgnął również do Hızıra.

Początek działalności

Hızır był jednym z czterech braci, którzy zajmowali się początkowo handlem morskim. Po pewnym czasie bracia zostali kaperami. Kaperstwo można określić jako połączeniem rabunkowego rozboju na morzu z funkcjonowaniem jako flota wojenna mocodawcy, którego nie było stać na utrzymanie własnej marynarki wojennej. Kaperów wynajmowali w tamtych czasach władcy państw lub miasta portowe. W 1504 roku, po śmierci najstarszego z braci - Eliasza, Hızır wraz z Arudżem opuścili Egipt i udali się na wyspę Dżerba, skąd rozpoczęli działania zbrojne przeciwko Hiszpanom.


Służba u sułtana


Po śmierci Arudży Barbarossa zaoferował swoje usługi sułtanowi tureckiemu. Selim I Groźny udzielił mu zbrojnej pomocy i wysłał do walki z Hiszpanami. W 1519 roku Barbarossa zdobył Algier i przejął kontrolę nad większą częścią Maghrebu. Chociaż sprawował despotyczne rządy, to prowadzona przez niego polityka przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Algieru. Przekształcił Algier w ośrodek korsarski i zbudował potężną flotę, którą wykorzystywał w pirackich wyprawach.

W 1532 roku za swoje zasługi został mianowany przez sułtana tureckiego kapudanem paszą, czyli dowódcą floty tureckiej. Do kolejnych podbojów na jego koncie zostały zaliczone Malta, Koron, Patras i (na krótko) Tunis. Barbarossa uczynił turecką flotę jedną z najpotężniejszych sił zbrojnych w ówczesnym świecie. Przez kilka kolejnych lat dokonywał podbojów we Włoszech, zdobył weneckie miasta Napulia i Malvasia oraz posiadłości na Morzu Egejskim, a następnie Skiros, Patmos, Eginę, Ios i Paros.

W latach 1542-1544 flota turecka zaczęła współpracować z francuską w działaniach przeciwko Hiszpanii. W trakcie tego sojuszu Barbarossa napadł na Katalonię, a także zajął i ograbił Niceę.

Zakończenie kariery i śmierć

W 1545 roku Barbarossa osiadł w Stambule, gdzie rok później zmarł, przekazawszy zwierzchnictwo nad Algierem swojemu synowi. Jego mauzoleum znajduje się dziś w europejskiej części miasta.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872