TYP: a1

Sylwetki piratów - Ching Shih

czwartek, 18 października 2012
Weronika Morys

Źródło: 39clues.wikia.com
Ching Shih była chińską piratką żyjącą w latach 1775-1844. Większa część jej młodości okryta jest tajemnicą. Wiadomo że pracowała jako prostytutka w jednym z portowych domów publicznych w Kantonie. W 1801 roku została porwana przez pirata Zheng Yi, którego później poślubiła.


Wraz ze swoim mężem dowodziła flotą piratów, działającą u wybrzeży Chin. Po śmierci męża w 1807 roku przejęła kontrolę nad całą Flotą Czerwonej Flagi. Mówi się, że pod jej komendą znajdowało się 1500 okrętów i ponad 17 000 piratów. Ching Shih rządziła żelazną ręką i trzymała surową dyscyplinę. Kradzież karała dekapitacją, dezercję - ucięciem ucha. Jeśli ktoś ukrył łup, za pierwszym razem był chłostany, jednak za drugim musiał ponieść śmieć. Kara śmierci groziła również za nieposłuszeństwo rozkazom dowódców floty, rabowanie miast, które regularnie płaciły trybut piratom, oraz gwałcenie pojmanych kobiet.

Nie trudno się domyślić, że działalność piratki nie wzbudzały zachwytu chińskich władz, które starały się ją pojmać i zniszczyć jej okręty. Jednak to się nie udało. W 1810 roku Ching Shih zawarła układ z chińskim rządem i porzuciła piracki proceder w zamian za amnestię, która objęła też jej załogę.

Po amnestii Ching Shih wyszła ponownie za mąż, otworzyła kasyno w Kantonie i dożyła w spokoju i dostatku 69 lat.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912