TYP: a1

Sylwetki piratów - Jean Ango

wtorek, 29 marca 2011
Weronika Morys
Jean Ango był francuskim żeglarzem, bankierem i armatorem, żyjącym w latach 1480–1551, który wzbogacił się na piractwie na Morzu Karaibskim. Ango był przyjacielem króla Francji, Franciszka I, któremu dostarczał statków. Pomógł również sfinansować wyprawy Giovanniego da Verrazzano i Jacquesa Cartiera, mające na celu znalezienie północno-zachodniego przejścia do Chin.

Ojciec Jeana Ango zasłynął organizując wyprawę do Nowej Fundlandii, w celu kolonizacji wyspy. Była to druga francuska wyprawa, która dotarła do tych terenów, po ekspedycji Giovanniego Caboto. Po śmierci ojca (prawdopodobnie w ostatnich latach panowania króla Ludwika XII) i odziedziczeniu znacznego majątku, Ango zaprzestał osobistego udziału w rejsach handlowych i osiedlił się w Dieppe.

Jean Ango kontrolował, częściowo lub wyłącznie, około 70 statków, w tym statki handlowe i rybackie. Chociaż finansował wyprawy handlowe i badawcze, wykorzystywał też swoje statki w celach wojskowych oraz sponsorował rejsy, których jedynym celem było piractwo. Jego marynarze zatrzymali i ograbili między innymi statek wysłany z Meksyku przez Hernánda Cortésa, na którym znajdowały się dary w srebrze o wartości 280 milionów marawedów.

Ango był bliskim przyjacielem króla Franciszka I. W roku 1521 otrzymał tytuł wicehrabiego Dieppe, a w 1533 roku, kiedy król odwiedził go w jego posiadłości w Normandii, kapitana Dieppe. Kiedy Jan III Aviz skonfiskował jeden z jego statków, który wiózł łupy pochodzące z grabieży, Ango otrzymał pozwolenie króla Francji, żeby odpowiedzieć siłą. Działając na podstawie listu kaperskiego wydanego 26 lipca 1530 roku nękał portugalską flotę na Atlantyku, a nawet groził blokadą portu w Lizbonie. 15 sierpnia 1531 roku król Portugalii zgodził się zapłacić 60 000 dukatów odszkodowania w zamian za porozumienie z Ango, który zaprzestał działań zbrojnych przeciwko portugalskiej flocie i zrezygnował z listu kaperskiego, który te działania umożliwiał.

Za panowania króla Henryka II Ango popadł w niełaskę. Niemal zbankrutował zmuszony do udziału w finansowaniu królewskiego projektu zbrojeń, a w 1549 roku został wtrącony do więzienia za niepłacenie podatków od swoich zysków z kaperstwa.

Jean Ango jest uważany za patrona żeglarzy, geografów, kartografów oraz artystów i piratów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872