TYP: a1

Sylwetki piratów - Jean Ango

wtorek, 29 marca 2011
Weronika Morys
Jean Ango był francuskim żeglarzem, bankierem i armatorem, żyjącym w latach 1480–1551, który wzbogacił się na piractwie na Morzu Karaibskim. Ango był przyjacielem króla Francji, Franciszka I, któremu dostarczał statków. Pomógł również sfinansować wyprawy Giovanniego da Verrazzano i Jacquesa Cartiera, mające na celu znalezienie północno-zachodniego przejścia do Chin.

Ojciec Jeana Ango zasłynął organizując wyprawę do Nowej Fundlandii, w celu kolonizacji wyspy. Była to druga francuska wyprawa, która dotarła do tych terenów, po ekspedycji Giovanniego Caboto. Po śmierci ojca (prawdopodobnie w ostatnich latach panowania króla Ludwika XII) i odziedziczeniu znacznego majątku, Ango zaprzestał osobistego udziału w rejsach handlowych i osiedlił się w Dieppe.

Jean Ango kontrolował, częściowo lub wyłącznie, około 70 statków, w tym statki handlowe i rybackie. Chociaż finansował wyprawy handlowe i badawcze, wykorzystywał też swoje statki w celach wojskowych oraz sponsorował rejsy, których jedynym celem było piractwo. Jego marynarze zatrzymali i ograbili między innymi statek wysłany z Meksyku przez Hernánda Cortésa, na którym znajdowały się dary w srebrze o wartości 280 milionów marawedów.

Ango był bliskim przyjacielem króla Franciszka I. W roku 1521 otrzymał tytuł wicehrabiego Dieppe, a w 1533 roku, kiedy król odwiedził go w jego posiadłości w Normandii, kapitana Dieppe. Kiedy Jan III Aviz skonfiskował jeden z jego statków, który wiózł łupy pochodzące z grabieży, Ango otrzymał pozwolenie króla Francji, żeby odpowiedzieć siłą. Działając na podstawie listu kaperskiego wydanego 26 lipca 1530 roku nękał portugalską flotę na Atlantyku, a nawet groził blokadą portu w Lizbonie. 15 sierpnia 1531 roku król Portugalii zgodził się zapłacić 60 000 dukatów odszkodowania w zamian za porozumienie z Ango, który zaprzestał działań zbrojnych przeciwko portugalskiej flocie i zrezygnował z listu kaperskiego, który te działania umożliwiał.

Za panowania króla Henryka II Ango popadł w niełaskę. Niemal zbankrutował zmuszony do udziału w finansowaniu królewskiego projektu zbrojeń, a w 1549 roku został wtrącony do więzienia za niepłacenie podatków od swoich zysków z kaperstwa.

Jean Ango jest uważany za patrona żeglarzy, geografów, kartografów oraz artystów i piratów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871