TYP: a1

Sylwetki piratów - Jean Baptiste du Casse

wtorek, 26 lipca 2011
Weronika Morys
Jean Baptiste du Casse był francuskim admirałem i jednym z ostatnich karaibskich bukanierów. W młodości nie mógł wstąpić do francuskiej marynarki wojennej, ponieważ jego rodzice byli hugenotami. Du Casse zajął się więc handlem niewolnikami, żeglując pomiędzy Afryką a Karaibami.

Za pieniądze zarobione na handlu kupił statek w Saint-Domingue i przejął wyładowany towarami holenderski okręt. Następnie popłynął do Francji i zaoferował połowę łupu Koronie. W nagrodę został mianowany porucznikiem francuskiej marynarki wojennej przez Ludwika XIV. W 1687 roku próbował zdobyć Elminę, w czerwcu 1689 roku zaatakował Berbice i Fort Zeelandia w Surinamie. W 1691 roku został mianowany gubernatorem Saint Domingo, a jego działania przyniosły mu szacunek wśród korsarzy z wyspy. W kolejnych miesiącach splądrował angielskie kolonie w okolicy, w tym Port Royal, który odczuwał jeszcze skutki niszczycielskiego trzęsienia ziemi.

W 1697 roku, pod dowództwem barona de Pointis, najechał południowoamerykańskie miasto Kartagena. Miasto po ataku 588 dział poddało się i po honorowej kapitulacji 3 maja 1697 roku obrońcy opuścili jego mury. Mieszkańcy mogli pozostać w swoich domach pod warunkiem oddania okupantom wszystkich kosztowności, a kościoły i klasztory miały zostać nienaruszone. De Pointis nie dotrzymał warunków umowy i nakazał obrabowanie wszystkich, a du Casse nie otrzymał od niego obiecanego udziału w łupach.

Jean Baptiste popłynął więc do Francji, aby dochodzić swoich roszczeń u samego króla Ludwika XIV. I rzeczywiście on i jego ludzie otrzymali odszkodowania w wysokości 1,4 mln franków. Ponadto du Casse został awansowany na admirała, pasowany na rycerza i otrzymał Order Świętego Ludwika. W 1702 roku pokonał Johna Benbowa w pobliżu Santa Marta. W 1704 roku walczył w awangardzie na “Intrépide” w bitwie pod Malagą. W 1708 roku dowodził tzw. hiszpańską srebrną flotą podczas jej rocznej podróży i poniósł bardzo mało strat. Za swoje działania otrzymał Order Złotego Runa, najwyższe możliwe hiszpańskie wyróżnienie. W 1714 roku dowodził flotą francuską podczas oblężenia Barcelony.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912