TYP: a1

Blister

środa, 17 stycznia 2018
Anna Ciężadło

Blister jest zasadniczo żaglem, a dokładniej mówiąc - odmianą genakera. Zasługuje on jednak  na osobną nazwę choćby dlatego, że mocowany jest do pokładu,  a nie do genakerbomu. A poza tym, jest naprawdę ładny. Chociaż, gdyby był kobietą, to raczej, hmm, puszystą, żeby nie powiedzieć - grubą.

Jak to wygląda?

Blister to żagiel, który trudno przeoczyć: jest bowiem efektowny, brzuchaty, okazały… no dobra, jest po prostu piękny; oczywiście pod warunkiem, że potrafimy się nim posługiwać, co nie zawsze jest takie oczywiste.

Obsługa tego żagla wymaga bowiem pewnej wprawy, a ponieważ stosujemy go w ściśle określonych warunkach, o uzyskanie rzeczonej wprawy wcale nie jest łatwo. Zawiadywanie blisterem wymaga też posiadania sporego refleksu: ponieważ żagiel reaguje dość dynamicznie na najmniejsze zmiany wiatru, musimy na bieżąco nadążać za jego reakcjami, a najlepiej - wyprzedzać je.

 

Kiedy stawiamy blister?

Blister świetnie się sprawdza, ale tylko w  bardzo określonych warunkach. W praktyce stawianie go ma sens jedynie w przypadku wiatrów pełnych - czyli od półwiatru do fordewindu. I to pod warunkiem, że mamy odpowiednio duże „wolne moce przerobowe”, bowiem blister, jak na gwiazdę przystało, jest dosyć humorzasty; wystarczy leciutkie zejście z kursu i natychmiast zaczyna świrować, albo wręcz strzela focha i odmawia współpracy, twierdząc, że zasłonił go grot.  

Tym niemniej, jeśli uda nam się opanować manewrowanie nim, blister może nam dać naprawdę porządnego kopa; a przy okazji wywołać okrzyki zachwytu wśród obserwującej nasze wyczyny gawiedzi.

 

Etymologia

Słówko blister przeszło naprawdę długą drogę, zanim weszło do naszego żeglarskiego żargonu. Jego pra-pra przodkiem jest bowiem pochodzący z języka średnioniemieckiego wyraz blyster, oznaczający pęcherz lub obrzęk, a także staronordyckie słówko blastr, oznaczające dmuchać lub dąć.

Oba wyrazy zostały następnie przechwycone przez Francuzów, którzy, swoim zwyczajem, stworzyli własną wersję: blestre, którą z czasem przerobiono na blister. To jednak nie był jeszcze koniec, bowiem francuskie słówko przejęli (już bez dalszych wariacji) Brytyjczycy, a od nich (również bez zmian) - nasi.

 

 

 

 

Tagi: żagiel, blister, słownik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872