TYP: a1

Guzianka II w czerwcu zostanie oddana do użytku

poniedziałek, 18 maja 2020
Z mediów/PAP

To informacja, na którą niecierpliwie czekało wielu mazurskich żeglarzy. Wszystko wskazuje na to, że już w czerwcu śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie zostanie oddana do użytku. Wody Polskie poinformowały, że budowa śluzy jest na ukończeniu.

[t][/t] [s]Fot. Wody Polskie[/s]

Guzianka, która łączy dwa jeziora, Guziankę Małą i Bełdany jest najbardziej eksploatowaną śluzą w Polsce – w 2019 roku przewinęło się przez nią 15 tysięcy jednostek! Ci, którzy pływają po Mazurach wiedzą, że przepływanie tędy wiąże się z kolejką i często nieprzyjemnymi i niepotrzebnymi podczas wypoczynku nerwami związanymi z oczekiwaniem czy wymuszaniem pierwszeństwa przez inne jednostki. Właśnie panujący na Guziance tłok zadecydował, że zdecydowano się wyjść naprzeciw oczekiwaniom żeglarzy, lokalnych samorządów i branży turystycznej i wybudować Guziankę II. Inwestycja kosztuje ponad 30 mln zł i jest realizowana przez Wody Polskie. Ciekawostką jest to, że Guzianka II to pierwsza śluza budowana na Mazurach przez Polaków. Wszystkie istniejące powstały w czasach Prus Wschodnich.

Wymiary Guzianki II: długość użyteczna komory śluzy – 50 m, szerokość komory śluzy – 7,5 m, minimalna głębokość – 2 m, minimalny prześwit pionowy (pod mostem) 4 m. W zależności od wielkości jednostek w komorze śluzy będzie się mogło znajdować ich od sześciu do kilkunastu.

W tym roku latem mają działać obie Guzianki. Według planów od koniec tego roku miałby się rozpocząć remont starej śluzy.

 

 

Tagi: Guzianka, Mazury, śluza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872