TYP: a1

Marina Gliwice w nowym miejscu

piątek, 5 lutego 2016
Redakcja/MF
Z końcem 2016 roku gliwicka marina straci przystań na terenie portu. Nie oznacza to jednak, że zniknie z mapy miasta – po prostu przeniesie się w inne miejsce.



Fot. Archiwum mariny


Działająca od kilku lat marina, zdążyła już sobie zdobyć popularność nie tylko wśród mieszkańców miasta i regionu oraz żeglarzy. Szczególnie popularne okazały się zorganizowane rejsy po malowniczym Kanale Gliwickim oraz wycieczki popularyzujące zabytki techniki. W niektórych sezonach przystań obsługiwała nawet kilkanaście tysięcy osób.

Jednak w 2015 roku nowe unijne normy składowania substancji niebezpiecznych (ograniczające ruch osób postronnych w pobliżu składowisk takich odpadów, a takie posiada zarządca basenu przeładunkowego, Śląskie Centrum Logistyki. )postawiły pod znakiem zapytania działalność mariny. Po prawdziwej wojnie o miejsce dla mariny ŚCL przesunęło termin eksmisji na koniec 2016 roku, a władze miasta podsunęły kilka innych lokalizacji.

 - Właścicielom mariny w Gliwicach została zaproponowana nowa lokalizacja w Gliwicach-Łabędach za śluzą w miejscu, gdzie kiedyś cumował statek Tryton – poinformował Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. - Właściciele zobowiązali się wykonać koncepcji przedsięwzięcia. Po tym etapie trzeba będzie dokonać niezbędnych uzgodnień z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, właścicielem nabrzeża.

Na właścicielach spoczywa oczywiście obowiązek sfinansowania przedsięwzięcia. Koszty nie będą małe, bo we wskazanej lokalizacji znajduje się tylko gołe nabrzeże, bez żadnej infrastruktury. Pomysłem na sfinansowanie przedsięwzięcia ma być wpisanie go w program rewitalizacji Łabęd, co daje możliwość dofinansowania z funduszy unijnych przeznaczonych na rewitalizację terenów poprzemysłowych.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912