TYP: a1

Nagroda dla odkrywcy okrętu podwodnego

poniedziałek, 8 lutego 2016
Redakcja/MF
Uwaga poszukiwacze podwodnych skarbów! Starosta Drawski wyznaczył 5000 zł nagrody za wydobycie z jeziora Drawsko i przekazanie w uzgodniony sposób Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim wraku historycznej łodzi podwodnej z okresu II Wojny Światowej lub wcześniejszego. Znalazca otrzyma także Statuetkę Odkrywcy. Nagroda może wzrosnąć.


Fot. By Kapitel - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20718924


O nagrodę mogą ubiegać się ci, którzy wezmą udział w zorganizowanej akcji poszukiwań. Aby to zrobić, należy spełnić postanowienia regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej www.jeziorotajemnic.pl. Warunkiem jest też przekazywanie relacji w ramach uczestnictwa w sesji poszukiwawczej. Nagroda może zostać zwiększona o swoją wielokrotność dzięki deklaracjom przekazania darowizny w przypadku odnalezienia i przekazania okrętu podwodnego. Taką deklarację będą mogły złożyć przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe lub samorządy.

Jak twierdzi pomysłodawca akcji, starosta Stanisław Kuczyński, kwota nagrody być może nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów wydobycia wraku, ale chodzi przede wszystkim o przygodę (oraz promocję regionu).

O okrętach podwodnych na dnie jeziora oraz innych tajemnicach skrytych na jego dnie okoliczni mieszkańcy mówią od dawna. Jezioro Drawsko należy do głębokich akwenów, miejscami ma 80 m głębokości. Mimo, że akcji towarzyszy spory szum medialny, całość ma być prowadzona w sposób naukowy.





TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912