Niesamowite śluzy: Ronquières Inclined Plane

sobota, 4 sierpnia 2012
Michał Woźniak

Fot. Jean-Pol GRANDMONT
Ronquières Inclined Plane jest śluzą działającą na zasadzie pochylni, po której przemieszczają się szynowo kasetony przewożące barki i inne jednostki żeglugi śródlądowej. Pochylnia znajduje się w Belgii na kanale Bruksela-Charleroi w prowincji Hainaut. Otwarcie jej nastąpiło w roku 1968 i zakończyło sześć lat budowy. Śluza znajduje się w gminie Braine-le-Comte i bierze swoją nazwę od niedaleko położonej wsi Ronquières.


Celem budowy było zmniejszenie czasu, który trzeba było poświęcić na przebycie czternastu śluz znajdujących się na kanale. Ciekawostką jest to, że ich liczba i tak została zmniejszona już w XIX wieku.

Ronquières Inclined Plane ma długość 1 432 m oraz 67,73 m pionowego wyciągu. Składa się z dwóch dużych kasetonów zamontowanych na szynach. Każdy kaseton ma 91 m długości, 12 m szerokości i 3,70 m głębokości. Jednorazowo może zabrać ze sobą łódź ważącą 1350 ton lub kilka mniejszych, których gabaryty mieszczą się w wartościach granicznych.

Każdy kaseton ma 5-tonową przeciwwagę przemieszczającą się w korycie poniżej linii szyn. Takie rozwiązanie pozwala przemieszczać się kasetonom niezależnie od siebie. Każdy element jest ciągnięty przez 8 kabli – każdy po 1480 m długości. Każdy kaseton może poruszać się pomiędzy kanałami z prędkością 1,2 m/s. Przemierzenie całej długości zajmuje mu więc około 22 minut. Całkowity czas przeprawy przez tę śluzę, wliczając w to podniesienie mostu na kanale górnym to około 50 minut.


Fot. Jean-Pol GRANDMON

Fot. Boerkevit


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912