Niesamowite śluzy: Krasnoyarsk

niedziela, 22 lipca 2012
Michał Woźniak

Fot. Dr. A. Hugentobler
Śluza mieści się nad rzeką Yenisey w mieście Divinogorsk. Została zbudowana w roku 1964. Dostarcza ona 6000 MW energii. W wyniku piętrzenia się wód powstał zbiornik, który potocznie jest nazywany Krasnoyarskim Morzem. Posiada powierzchnię 2000 km², a średnia głębokość sięga 37 m i 105 m w okolicy tamy.


Tama jest wyposażona w windę dla statków, która umożliwia przewożenia łodzi między wodą znajdującą się na dwóch różnych wysokościach i jest alternatywą dla śluz, których jako ekwiwalent musiałoby powstać kilkanaście. Winda, jako że posiada ogromne gabaryty, stała się wizytówką / punktem orientacyjnym Krasnoyarska. Szyny, po których porusza się winda mają rozstaw 9 m co czyni je największymi na świecie.

Ta swojego rodzaju „winda szynowa” powstała w 1967 i jej głównym zadaniem, które spełnia po dziś dzień było i jest utrzymywanie transportu rzecznego w tej części Syberii. W 2011 konsorcjum „HydroRus” postanowiła zmodernizować turbiny w elektrowni wodnej dodając nowe turbiny. Element do załadunków – Sudovoznaya – ma wymiary: 78 m na 15 m, głębokość do 2 m. Towar nie może przekraczać wagi 1,500 ton. Na przedzie tej super struktury usytuowany jest pomieszczenie kontrolne ze wszystkimi elementami do kontroli windy. Prędkość z jaką się porusza to 1,2 km/h. Dodatkowym elementem jest stanowisko obrotowe dla ruchomego elementu windy. Służy on do przesyłania wody między komorami Sudovoznoy lub też wykonywania napraw czy konserwowania. Długość rotora to 104,6 m, a obwodowa prędkość obrotów promienia okrężną drogą wynosi 20 m/min.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912