TYP: a1

Przekop Mierzei Wiślanej priorytetem nowego rządu

czwartek, 26 listopada 2015
z mediów | JM
Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma być priorytetowym zadaniem nowo powstałego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Choć sam projekt przewija się przez sejmowe kuluary już od lat, to jego realizacja wydaje się bliższa niż kiedykolwiek. Niezmiennie budzi on jednak kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców i organizacji ekologicznych.

Kanał Mierzeja Wiślana

O realizacji projektu połączenia Zatoki Gdańskiej z Zalewem Wiślanym mówił wczoraj nowy wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński. Jego celem będzie skrócenie i uproszczenie szlaku z portu elbląskiego na Bałtyk, z pominięciem przeprawy przez rosyjskie wody. Przeciwko pomysłowi budowy kanału jest część samorządowców. Jak mówi Smoliński, obecne nastroje w samorządach są jednak wyjątkowo przychylne inwestycji. Dlatego też jej realizacja, która jest planowana już od 2006 roku, ma zostać przeprowadzona jeszcze podczas obecnej kadencji rządu.

Przeciwko projektowi przekopu Mierzei Wiślanej od lat protestują organizacje ekologiczne. Jak mówią przedstawiciele WWF Polska, ryzyko pogorszenia stanu środowiska naturalnego jest wysokie, a korzyści ekonomiczne niepewne. Jak wynika z przygotowanych przez rząd prognoz, większość obrotu międzynarodowego portu w Elblągu wciąż pochodzić będzie z transportu towarów w kierunku Obwodu Kaliningradzkiego. Budowa kanału żeglugowego byłaby również niezgodna z europejskim programem ochrony przyrody Natura 2000. Mieszkańcy Krynicy Morskiej i pozostałych okolicznych miast obawiają się z kolei zanieczyszczenia wody w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym oraz spadku wpływów z turystyki, która jest głównym źródłem dochodów w regionie.
Tagi: kanał, przekop, Mierzeja Wiślana, Elbląg, Krynica Morska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912