Wielka Pętla Wielkopolski

środa, 12 kwietnia 2017
Artykuł sponsorowany

Z czym kojarzy Wam się Wielkopolska? Jeśli pilnie uważaliście na lekcjach historii, to prawdopodobnie z kolebką polskości i legendarnym początkiem państwa Piastów. I bardzo dobrze – Wielkopolska to miejsce, gdzie wszystko (a w każdym razie – bardzo wiele) się zaczęło.

Na tym jednak nie koniec; czy wiecie, że właśnie w Wielkopolsce, a konkretnie - w Koninie, znajduje najstarszy słup drogowy w Europie, zbudowany poza Imperium Rzymskim? A także tysiącletnie dęby, Brama Napoleona, albo miejsca spoczynku naszych pierwszych władców: Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego? Imponujące, prawda? Jednakże, to zaledwie początek atrakcji, jakie czekają nas na wielkopolskim szlaku. A co najważniejsze - wszystkie te cuda możemy oglądać z poziomu pokładu. Jak to możliwe?

[t][/t] [s]Fot. Jacek Cieślewicz[/s]

 

Wielkie wakacje

Wielkopolska to przede wszystkim urokliwa kraina o bogatej historii, ale też miejsce, gdzie natura idealnie współgra z kulturą. Układ ten działa na tyle dobrze, że możliwe było połączenie naturalnych cieków wodnych w jedną, wielką pętlę, oplatającą całą krainę, niczym gigantyczny obwarzanek (chociaż obwarzanek to jakby inny region).

Wielka Pętla Wielkopolski to niezwykle zróżnicowany szlak żeglowny o długości ok. 690 kilometrów; składają się na niego przede wszystkim rzeki Warta oraz Noteć, które połączone są systemem jezior oraz kanałów (Kanałem Bydgoskim,  Kanałem Warta-Gopło, czy Kanałem Górnonoteckim). Całość tworzy bardzo zgrabny ring, przebiegający przez większe i mniejsze miasta: Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Drawsko, Czarnków, Ujście, Ślesin, Konin, Pyzdry, Śrem.

Co więcej, Wielka Pętla Wielkopolski jest doskonale skomunikowana z drogami wodnymi naszych sąsiadów; od zachodu posiada połączenie ze szlakami wodnymi Brandenburgii, a poprzez Kanał Bydgoski - z rzekami Drogi Wodnej E-70. Dzięki Wielkiej Pętli Wielkopolski można zatem przepłynąć z Odry, poprzez Wielkopolskę i Kanał Bydgoski aż do Wisły.

Na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski czekają na nas liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego, doskonale wyposażone przystanie, mariny i tawerny, gdzie można zakosztować lokalnych przysmaków, zatankować łódkę, skorzystać z Internetu i cieszyć się wszelkimi dobrami cywilizacji – ale tylko tak długo, jak mamy na to ochotę; wystarczy bowiem odbić od brzegu i po kilkudziesięciu minutach znaleźć się w zupełnie niemal dziewiczym rejonie, pełnym ptaków wodnych, wspaniałych krajobrazów, naturalnych rozlewisk i jezior polodowcowych.

Wielkopolska to unikatowy region, gdzie w ciągu jednego popołudnia możemy podziwiać perełki architektury, pojeździć na koniu, wypić piwo z lokalnego browaru, zachwycić się tysiącletnim dębem (w Wielkopolsce znajduje się największe skupisko dębów w Europie) i zwiedzić średniowieczny zamek. To kraina, gdzie wcale niełatwa historia współistnieje z naturą, tworząc prawdziwą mozaikę, opowiadającą o niełatwych dziejach naszego państwa.

[t]Ostrów Tumski w Poznaniu[/t] [s]Fot. Zbigniew Szmidt[/s]

 

Wielkie możliwości

Wielka Pętla Wielkopolski to również wielkie możliwości – szlak jest na tyle długi, zróżnicowany i dobrze zorganizowany, że każdy wodniak (a nawet zupełny szczur lądowy) znajdzie w nim coś dla siebie. Co zatem – poza leniwym snuciem się po wodzie – może zaoferować nam Wielka Pętla Wielkopolski?

- rozmaite sporty wodne: zasadniczo Wielka Pętla Wielkopolski pomyślana jest, jako szlak żeglowny oraz kajakowy; jednak na jeziorach, przez które przepływa, można też zakosztować zupełnie innych form aktywności, jak np. windsufring albo wakeboarding.

- zróżnicowane okoliczności przyrody: ślady działalności lodowców, liczne obszary Natura 2000, a przede wszystkim – niemal dziewiczą przyrodę. W rejonie Wielkiej Pętli Wielkopolski znajdują się Puszcza Notecka oraz Puszcza Zielonka. Ponadto, przemierzając Wielką Pętlę Wielkopolski, możemy odwiedzić liczne rezerwaty przyrody (np. „Meteoryt Morasko” w Poznaniu) oraz 13 parków krajobrazowych. A tuż obok, jak przystało na historyczną krainę, znajdziemy perełki architektury, tajemnicze średniowieczne grodziska, wspaniałe zamki, niezwykłe klasztory i małe, zabytkowe kościółki.

- cuda techniki inżynieryjnej: Wielka Pętla Wielkopolski to nie tylko naturalne rzeki, ale również świetnie zorganizowane przeprawy promowe, śluzy i jazy, których na trasie jest aż 28, a także, jak już wiemy, trzy żeglowne kanały: Bydgoski, Warta-Gopło i Górnonotecki.

[t]Śluza na Noteci w pobliżu Drawska[/t] [s][/s]

Nie tylko wodniacy

Wielka Pętla Wielkopolski przeznaczona jest nie tylko dla wodniaków, umożliwia bowiem skosztowanie zupełnie innych form rozrywki, nie mających nic wspólnego z wodą; jazda konna, przejażdżki drezyną, turystyka piesza czy zróżnicowane szlaki rowerowe, tworzące Wielkopolski System Szlaków Rowerowych to tylko namiastka możliwości, jakie roztacza przed nami Wielka Pętla Wielkopolski.

W kolejnych artykułach będziemy prezentowali bardziej szczegółowo atrakcje, jakie czekają na nas na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski. Mamy nadzieję, że uda nam się Was zaciekawić i sprawić, byście na nowo odkryli jeden z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych regionów naszego kraju, jakim jest Wielkopolska.

[t]Warta wysoki stan[/t] [s]Fot. Jacek Cieślewicz[/s]

 

Tagi: Wielka Pętla Wielkopolski, szlak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872