TYP: a1

Żeglarze wspólnie przeciwko białaczce

wtorek, 17 lipca 2012
Fundacja DKMS Polska rozpoczęła w lipcu 2012 r. ogólnopolską akcję „Żeglarze wspólnie przeciw białaczce”, w której mazurskie porty będą aktywnie uczestniczyć w promocji ratowania, poprzez dawstwo szpiku, najwyższego dobra, jakim jest życie ludzkie. 21 portów będzie czynnie uczestniczyć w projekcie, dając możliwość cumującym w ich portach żeglarzom, mieszkańcom oraz odwiedzającym ich turystom, rejestracji jako potencjalny dawca szpiku. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli inaczej białaczka.

W sumie rokrocznie na różne rodzaje białaczki choruje w Polsce ponad 10 000 osób, a dla części z nich jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest w naszym kraju wciąż zbyt mało, ponieważ niewiele ponad 350 000, a co drugi pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Dla porównania w Niemczech dawców jest 4,5 miliona i co szósty Pacjent nie znajduje swojego genetycznego bliźniaka. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby dawców w naszym kraju było jak najwięcej, w czym zdecydowanie mogą pomóc akcje wspierające ideę dawstwa szpiku.

Punkty, w których można zarejestrować się jako dawca:

Pisz: Port „Wrota Mazur”, Hotel Roś
Wilkasy: Port „Wioska Turystyczna”
Giżycko: Port „Stranda”, Port „Eko Marina”
Rydzewo: Port „Mazuria”, Gospoda pod Czarnym Łabędziem, Wyciąg Narciarski „Okrągłe”
Ruciane Nida: Port „U Faryja”, NBP Guzianka, Przystań pod Dębem
Mikołajki: Wioska Żeglarska Mikołajki, Port „Leśna Polana”
Wierzba: Dom Pracy Twórczej PAN
Bogaczewo: Port „Rybaczówka”
Harsz k. Sztynortu: Port Zdorkowo
Węgorzewo: Port „Mamry Jacht”, Port Keja
Iznota: Osada „Galindia”
Ogonki k. Węgorzewa: Port „Ognisty Ptak”
Piękna Góra: Port „Łabędzi Ostrów”

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja i co dalej?

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranego materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeżeli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy może dojść do przeszczepienia.

Kontakt:

Joanna Mejner, e-mail: joanna.mejer@dkms.pl, tel. (22) 572 30 07, 504 079 455
Agata Maraszek, e-mail: agata.maraszek@dkms.pl, tel. (22) 572 30 06
Filip Rorant, e-mail: filip.rorant@dkms.pl, tel. (22) 572 30 04

Źródło: www.gizycko.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642