TYP: a1

Belgia zaszczepi wszystkich marynarzy

czwartek, 29 lipca 2021
Hanka Ciężadło

A konkretnie - wszystkich (niezależnie od tego, jakiej są narodowości), którzy odwiedzą belgijskie porty. Inicjatorem akcji jest Królewskie Belgijskie Stowarzyszenie Armatorów. Skąd ten pomysł? I dlaczego belgijscy podatnicy chcą zapłacić za szczepionkę dla faceta z drugiego końca świata?  

Jak to ma wyglądać?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, w celu przeprowadzenia akcji mają zostać zorganizowane mobilne zespoły medyczne. Będą one mogły wchodzić na pokłady statków i oferować ich załogom jednodawkowe szczepionki.

Wiadomo, że szczepienie ma dotyczyć wszystkich marynarzy, którzy przebywają i pracują na pokładzie statków zacumowanych w którymś z belgijskich portów. Nie zostało jasno powiedziane z jakiego rodzaju konsekwencjami należy się liczyć w przypadku odmowy przyjęcia preparatu przez kogoś z załogi. 

Skąd taki pomysł?

Szacuje się, że w żegludze pracuje około 1,5 miliona marynarzy różnych narodowości, w większosci pochodzących z biednych rejonów świata. Wicepremier Belgii i minister ds. Morza Północnego Vincent Van Quickenborne powiedział: „Dla wielu z nich szczepionki są poza zasięgiem ich własnego kraju i są oni narażeni na działanie wirusa. W odpowiedzi na tę globalną sytuację kryzysową Belgia staje się liderem w udostępnianiu szczepionek wszystkim marynarzom przybywającym drogą morską. Wzywamy inne kraje, aby podobnie potraktowały priorytetowo szczepienia tej kluczowej grupy”.

Altruizm? Niekoniecznie

Nasuwa się pytanie, skąd u władz Belgii – kraju mającego wciąż nierozliczoną kolonialną przeszłość i zdolnego do zorganizowania „ludzkiego ZOO” tak bezinteresowna postawa względem marynarzy z innych krajów? Przecież zarówno za pracę zespołów medycznych, jak i za same szczepionki, ktoś będzie musiał zapłacić. Z organizacją akcji wiążą się więc spore nakłady finansowe.

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, wystarczy spojrzeć na mapę Europy. Belgijska Antwerpia to ważny węzeł handlu światowego, a zarazem drugi co do wielkości port na naszym kontynencie. Chęć zaszczepienia marynarzy wynika zatem z obaw przed paraliżem, jaki mogłyby wywołać ewentualne zarażenia wśród członków załóg statków handlowych oraz konieczność wprowadzenia kwarantanny. Wówczas koszty przestojów byłyby nieporównywalnie wyższe, niż nakłady na zakup szczepionek.

Tagi: Belgia, Antwerpia, szczepienie, szczepionka, wirus, marynarze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872