TYP: a1

Budowa wielozadaniowego statku ratowniczego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

piątek, 15 grudnia 2017
MSPiR/MF

SAR będzie miał nowy statek. 13 grudnia 2017 roku podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Budowa wielozadaniowego statku ratowniczego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Umowa została podpisana pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) a Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) którego SAR  jest beneficjentem.

Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa w obszarze polskiej strefy SAR. Funkcje statku to poszukiwanie i ratowanie rozbitków, udzielanie im pomocy medycznej, stworzenie ośrodka koordynacyjnego w przypadku masowych akcji ratowniczych, zwalczanie zagrożeń chemicznych na morzu, w tym zagrożeń olejowych, gaszenie pożarów na statkach w celu ratowania życia, a także awaryjny odładunek statku będącego w niebezpieczeństwie, holowania awaryjne i asysta ratownicza.

Całkowity koszt projektu to 280 mln PLN. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej to 238 mln PLN. Termin zakończenia projektu to 31 grudnia 2022 roku.

 

Tagi: SAR, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, statek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912