TYP: a1

Czapki z łososia znów w modzie

poniedziałek, 2 grudnia 2024
Hanka Ciężadło

Ale tylko w świecie orek. Od dawna wiadomo, że te walenie należą do najbystrzejszych stworzeń w oceanach, jednak fakt, że uznają coś tak abstrakcyjnego, jak trendy w modzie, zadziwił nawet specjalistów. A może to wszystko przesada i nadinterpretacja?

Najnowsze trendy

W naszym świecie trendy w modzie pojawiają się i znikają, chociaż niekiedy lubią powracać (ale nie za szybko – dzieje się to dokładnie wtedy, gdy pozbędziemy się z szafy ubrań z poprzedniej edycji). Wśród orek działa to podobnie; moda na noszenie nakrycia głowy w postaci martwego łososia już kiedyś miała miejsce, potem jednak się skończyła – i, jak widać na zdjęciu pod artykułe, właśnie wraca.

Obecnie, chcąc zadać szyku, znów w dobrym tonie jest umieścić na głowie truchło ryby. Najlepiej łososia. Czemu to ma służyć? Absolutnie niczemu – poza pokazywaniem, że właściciel takiego kapelusza zna się na modzie i jest „w trendach”.

Jak powstaje moda?

U ludzi stoi za tym cały przemysł; na szczęście u orek jest dużo prościej. Po raz pierwszy moda na łososiowe kapelusze pojawiła się w 1987 roku na północno-wschodnim Pacyfiku. Wówczas jedna z samic żyjących w tamtym rejonie zaczęła paradować z martwym łososiem na głowie. Co ją do tego skłoniło? Nie wiadomo. Faktem jest jednak, że moda bardzo szybko rozprzestrzeniła się na inne osobniki i w niedługim czasie inne modnisie również pływały z nakryciami głowy.

Zanim pomyślimy, że to głupie i zapewne niewygodne – rozejrzyjmy się wokół. My również wpadamy na niezbyt praktyczne pomysły, czego dowodem są wysokie szpilki, nie wspominając już przez litość o tym, co można obejrzeć na współczesnych pokazach mody.

Dawne sentymenty?

Powrót modowego trendu na kapelusze z łososia nastąpił po niemal trzydziestu latach od pierwszej edycji. Przypomnijmy, że orki mogą żyć nawet 90 lat – czy zatem istnieje szansa, że orcze influencerki, które obecnie paradują z rybą na głowie to te same osobniki, co kiedyś?

Jak mówi Andrew Foote z Uniwersytetu w Oslo, istnieje spora szansa, że tak właśnie się stało. Zapewne nie bez wpływu na powrót trendu miał fakt, że obecnie łososi jest bardzo dużo i orki zwyczajnie mogą się nimi bawić.

Pozostaje oczywiście pytanie, jak długo ten trend się utrzyma. Poprzednio łososiowe nakrycia głowy były modne przez rok. Potem już wstyd było się pokazać w towarzystwie z martwą rybą na głowie.

 

 

Tagi: orki, moda, ciekawostki, nauka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 grudnia

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857