TYP: a1

Członkowie Rebelii kontra Świat

poniedziałek, 21 września 2020
Anna Ciężadło

I wcale nie chodzi o Gwiezdne Wojny. Rzecz w tym, że aktywiści organizacji Ocean Rebellion mieli nie tak dawno lekką spinkę z grupą zamożnych ludzi, pływających na statku noszącym skromną nazwę… The World. Czyli Świat. Kto zwyciężył w tej akcji? A może w ogóle nie ma tutaj zwycięzców?

 

Kto jest kim?

Pragnąc zrozumieć, o co chodziło w całym tym zamieszaniu, warto przyjrzeć się bliżej stronom, jakie brały w nim udział.

Aktywiści Ocean Rebellion (OR) pozostają w ścisłym związku z inną grupą — Extinction Rebellion (XR), zajmującą się ochroną planety. Jak podkreślają, głównym celem OR jest zwrócenie uwagi świata na kwestię zanieczyszczenia środowiska w związku z szeroko pojętym transportem morskim. 

A ponieważ żadna szanująca się rewolucja nie może się udać bez odpowiednio dużej publiki, Rebelianci z OR postanowili wziąć na cel największy prywatny wycieczkowiec na świecie, czyli właśnie The World.

A tak swoją drogą, pływanie na jego pokładzie musi być całkiem przyjemne; jednostka liczy 165 wypasionych apartamentów i obiecuje swoim mieszkańcom „życie pełne przygód u szczytu luksusu”, a na dodatek – ucieczkę od tak przyziemnych rzecz jak podatki, prawo pracy czy inne nużące przepisy, obowiązujące zwykłych śmiertelników.

 

Pokojowy protest

Trzeba przyznać, że akcja protestacyjna przebiegła sprawnie i bez jakichkolwiek zniszczeń, jeśli nie liczyć lekkich strat moralnych. Polegała ona na tym, że na burcie cumującego akurat w porcie Falmouth w Kornwalii „Świata” wyświetlono holograficzne napisy: „Turn the Tide” (Odwrócić falę) oraz mniej kulturalny: „F***ck this ship” (tego może lepiej nie będziemy tłumaczyć).

Celem aktywistów było nie tylko zwrócenie uwagi na kwestię emisji gazów cieplarnianych przez gigantyczne wycieczkowce; jak mówi Sophie Miller z Extinction Rebellion:
„Musimy również mieć świadomość, że ludzie z globalnego Południa są obecnie na pierwszej linii frontu i już doświadczają katastrofalnych skutków tego rozłączenia. Społeczności cierpią. Ludzie umierają, a sytuacja się pogorszy, jeśli nie zaczniemy działać teraz. Jestem tylko człowiekiem i matką, która pragnie planety nadającej się do zamieszkania w przyszłości”.

 

Co będzie dalej?

Czy właściciele apartamentów na pokładzie „Świata” wezmą sobie do serca powyższe wydarzenie, sprzedadzą swoje luksusowe kajuty i rozpoczną skromne życie w ekologicznym domku na przedmieściach? Śmiemy wątpić. 

Aktywiści OR podkreślają jednak, że nie ustaną w swoich staraniach uratowania oceanów przed zgubnym skutkiem działalności człowieka. Jak sami przyznają, planują już kolejne akcje, mające na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na kwestię gospodarowania oceanami i zanieczyszczenia wód. 

Celem OR nie jest więc „walka z bogatymi”, ani tym bardziej utrudnianie życia ludziom, którzy pragną na stałe żyć na morzu i mogą sobie na to pozwolić. Założyciel grupy, 44-letni Rob Higgs wraz z rodziną też mieszka na zresztą wodzie, a dokładniej – na 30- stopowej łodzi rybackiej w Falmouth. Na ile on i jemu podobni zapaleńcy będą w stanie zmienić oblicze naszego świata? Czas pokaże. Mamy jednak przeczucie, że jeszcze będzie o nich głośno.

 


 

Tagi: Ocean Rebelion, ekologia, statek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872