TYP: a1

Czy Rosjanie szykują coś na Morzu Północnym?

wtorek, 21 lutego 2023
Hanka Ciężadło

Cóż, może i szykują, chociaż hiszpańskich nurków jeszcze tam nie wysłali. Holendrzy twierdzą jednak, że zauważyli wzmożoną aktywność ze strony Rosji, co może wskazywać na przygotowania do sabotażu. I tu naprawdę należy się martwić, bo Morze Północne to podmorskie kable, farmy wiatrowe, gazociągi... Krótko mówiąc, ma się co psuć.

 

Skąd wiemy o tej tajnej akcji?

Jeśli wiemy, to chyba przestała być tajna – i kto wie, może właśnie o to Rosjanom chodziło? Faktem jest, że holenderska jednostka wywiadu wojskowego MIVD opublikowała właśnie raport dotyczący aktywności Rosjan. Służby ostrzegły w tym dokumencie operatorów energetycznych, by „mieli się na baczności” i w miarę możliwości zwiększyli środki bezpieczeństwa.

W tej sprawie zorganizowano też konferencję prasową. Podczas tego spotkania szef MIVD, Generał Jan Swillens, opowiedział m.in. o rosyjskim statku, którego załoga próbowała mapować infrastrukturę na Morzu Północnym. Szczególnie interesowały ją farmy wiatrowe. Jednostka została jednak zauważona przez holenderskie służby i w eskorcie marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej została zmuszona do oddalenia się.

Nie tylko się rozglądają

Poza rozpoznaniem mogącym poprzedzać ewentualny sabotaż Holendrzy zaobserwowali też inne niepokojące zachowania ze strony Rosjan. W raporcie opisano między innymi wysiłki rosyjskich oficerów wywiadu prowadzące do „potajemnego pozyskiwania i transportowania objętych sankcjami towarów do Rosji”.

Co ciekawe, w podobnym tonie wypowiadali się specjaliści z Norwegii. Norweska służba bezpieczeństwa politycznego PST stwierdziła, że mimo iż sabotaż ze strony Rosji na razie jest mało prawdopodobny, należy uznać, że sektor naftowy pozostaje „szczególnie wrażliwym celem”. Warto w tym miejscu podkreślić, że po zniszczeniu Nord Stream władze w Oslo bardzo poważnie podeszły do tematu ochrony swojej infrastruktury krytycznej. Norwegia zdecydowała się wówczas na pokazówkę, zwiększając swoją obecność na Morzu Północnym i latając myśliwcami F-35 nad platformami wiertniczymi.

I co dalej?

Władze Niderlandów zareagowały na wszystkie te rewelacje dość stanowczo. Co prawda do żadnego sabotażu nie doszło, więc nie ma się o co „czepiać” - ale bez wątpienia można wykonać kilka ostentacyjnych gestów w kierunku Rosji. Na razie zaczęto od wydalenia grupy rosyjskich dyplomatów. Zapowiedziano też zamknięcie holenderskiego konsulatu w Sankt Petersburgu.

Jak powiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, „Teraz nadszedł czas, aby wytyczyć granicę. Wszyscy wiemy, że Rosja nie siedzi bezczynnie. Musimy upewnić się, że nie jesteśmy naiwni i że reagujemy proaktywnie”.

 

Tagi: Rosja, Niderlandy, Morze Północne, sabotaż, infrastruktura
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872