TYP: a1

Dar Młodzieży dotarł do Francji

czwartek, 28 czerwca 2018
Informacja prasowa

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do  Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.

Polska młodzież, biorąca udział w Rejsie Niepodległości, wypływa na szerokie wody z błogosławieństwem papieża Franciszka, które delegacja uczestników uzyskała podczas audiencji w Watykanie. Ostatnim przystankiem na Starym Kontynencie jest francuskie miasto Bordeaux. Wizyta we Francji ma szczególne znaczenie dla obchodów stulecia odzyskania niepodległości. W tym kraju w czasach zaborów schronienie znalazło wielu Polaków, w tym przedstawiciele inteligencji, którzy budowali ruch poparcia dla polskiej sprawy. We Francji osiedlili się między innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Bem, książę Adam Jerzy Czartoryski, Bonawentura Niemojowski, Teodor Morawski, Ernest Malinowski, Zygmunt Krasiński, Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki i Tadeusz Kościuszko.

 

- To najlepszy sposób na uczenie stulecia niepodległości Polski. Lepszego nie dałoby się wymyśleć. . W Osace z niecierpliwością oczekują na Dar Młodzieży, który już kiedyś odwiedził ten port i został  dobrze zapamiętany.  To pokazuje, że Dar Młodzieży jest najwspanialszym ambasadorem Polski. Mam za sobą już 20 tysięcy mil morskich i wiele różnych portów. Muszę przyznać, że nie widziałem jeszcze osoby, która by nie spojrzała z podziwem na wpływający do portu żaglowiec. – przyznaje Marysia Dydycz, uczestniczka rejsu.

Statek dopłynął punktualnie do portu mimo trudnych warunków atmosferycznych. Uczestnicy rejsu przez trzy dni zmagali się ze sztormem. Na szczęście po chwilowym załamaniu pogody przyszła piękna, letnia aura. Wpływającej do Bordeaux fregacie towarzyszyło słońce i bezchmurne niebo. Pobyt w porcie potrwa do 29 czerwca. Kolejny przystaniem na trasie będzie hiszpańska Teneryfa.

 

Inicjatywa Rejsu Niepodległości to niepowtarzalna okazja do tego by zwrócić uwagę wielu narodów na polską historię i wyjątkową rocznicę jaką obchodzimy w tym roku.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872