TYP: a1

Flota Czarnomorska i starożytne bóstwa

środa, 20 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Utrata „Moskwy” musiała Rosjan zaboleć. Okazuje się jednak, że wskutek tego zdarzenia ucierpiała nie tylko rosyjska duma, ale i morale, chociaż mamy świadomość, że w obliczu wyczynów „drugiej armii świata” mówienie o kręgosłupie moralnym brzmi, jak kiepski żart. Faktem jest jednak, że pozostałe na wodzie jednostki... ujmując rzecz delikatnie: wycofały się na z góry upatrzone pozycje. Po co?

Może z daleka lepiej widać?

Jak podaje Ukraińska Prawda, niedługo po zatopieniu „Moskwy” inne rosyjskie okręty zgodnie odsuneły się od wybrzeża Ukrainy, chociaż nadal sieją tam terror i blokują szlaki. Portal, powołując się na informacje podane przez Dowództwo Operacyjne Południe, napisał:

„W czarnomorskiej strefie operacyjnej wrogie zgrupowania okrętów rakietowych i desantowych oddaliły się od brzegów ukraińskich na prawie 200 km.” Strona rosyjska zapewne nie zechce skomentować tego posunięcia. Można jednak żywić podejrzenia, że taki manewr pozostaje w pewnym związku z obawą o utratę kolejnych jednostek.

Czy to wystarczy?

Z pewnością nie – i to z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jak podkreślają specjaliści, 200 km to jeszcze za mało, by Rosjanie mogli czuć się w pełni bezpiecznie, ponieważ deklarowany zasięg ognia ukraińskich Neptunów wynosi nawet 280 km. Po drugie, Ukraińcy nie walczą sami, a jedną z najważniejszych „broni”, jakimi dysponują, jest informacja. W tym przypadku – informacja o dokładnym położeniu rosyjskich jednostek.

Jak podaje dzisiejszy Times, 13 kwietnia (a więc w dniu trafienia „Moskwy”), niebo nad Morzem Czarnym patrolował amerykański samolot zwiadowczy Posejdon P8, umożliwiający precyzyjne lokalizowanie obiektów znajdujących się w odległości do 100 mil morskich. Maszyna odbywała, jak to ładnie ujęto w raporcie, „patrole służące wzmocnieniu wschodniej flanki NATO”. Czy i komu jej załoga przekazała swoje spostrzeżenia, możemy się tylko domyślać.

 

 

 

Tagi: Rosja, Ukraina, USA, Moskwa, wojna, Morze Czarne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872