TYP: a1

Jesienny numer Morza już w sprzedaży

wtorek, 29 września 2020
Monika Frenkiel

Miło nam przedstawić najnowszy, jesienny numer „Morza”, który właśnie trafił do Empików, będzie także dostępny w salonach inMedio. Oczywiście zarówno najnowszy, jak i wczesniejsze numery gazety można kupić przez stronę morze.org. Zachęcamy do kupna prenumeraty! 


A czego spodziewać się w numerze? Jak na wrzesień przystało nawiązujemy do tematów II wojny światowej – nie zabraknie więc tekstów związanych z tym tematem.  Poznacie np. historię konwoju HX 84 i jego bohaterskiej ochrony przez statek pasażersko-transportowy zaadaptowany na cele wojenne jako krążownik pomocniczy HMS Jervis Bay. W ramach akcji „bądź turystą” zachęcamy do odkrywania tajemnic naszego kraju i zabieramy was na poligon rakietowy w Rąbce koło Łeby. Czy wiecie, że mało brakowało, a bylibyśmy kosmiczną potęgą? Do tematów wojskowych nawiązuje też tekst o pewnej matematyczce – gdyby nie wojna, Grace Hopper nie wstąpiłaby do marynarki i być może komputer nie stałby niemal na każdym biurku?


W numerze jesiennym z niepokojem przez peryskop patrzymy na nasz Bałtyk i zalegające w nim pozostałości po II wojnie światowej. To ogromne ilości broni chemicznej i konwencjonalnej, zatopione wraki – wszystko to,  co z upływem czasu i postępującą korozją zatruwa nasze morze i może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. 
Nie zabraknie ciekawostek - przeglądając stare numery „Morza”, natrafiliśmy na opisany tam dziwny system poławiania ryb przy pomocy kormoranów stosowany na dalekich wodach Japonii i Chin. Ze spraw żeglarskich przybliżamy szczegóły remontu legendarnego jachtu „Polonez”, na którym Krzysztof Baranowski opłynął świat w na przełomie lat 1972/73. Udało nam się namówić kapitana Jerzego Idzikowskiego, żeby zdradził nam tajemnicę swoich dwóch manewrów, nazwanych na jego cześć „manewrami Oja”. Wspominamy też narodziny Państwowej Szkoły Morskiej a ponieważ w listopadzie przypada rocznica śmierci Mamerta Stankiewicza, przypominamy jego sylwetkę. W ramach podróży tym razem zabieramy Was do Nowej Zelandii.


Oczywiście znajdziecie też Przystań Hobbystów, Sprawy Dziwne i Ciekawe, a na deser – opowiadanie kapitana Józefa Gawłowicza. Zapraszamy do lektury!

 

Tagi: Morze, kwartalnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642