TYP: a1

"Kruzensztern" w Świnoujściu

czwartek, 29 października 2015
z mediów | WM
STS Kruzensztern, jeden z trzech największych żaglowców na świecie, obok obok Siedowa i Royal Clippera, zacumował wczoraj w Świnoujściu przy Nabrzeżu Władysława IV. Jednostka pozostanie w tym miejscu do piątku.

Krusenstern

Żaglowiec został zbudowany w 1926 w stoczni J. C. Tecklenborg w Wesermünde dla Ferdynanda Laeisza jako “Padua”. Jednostka pływała jako żaglowiec towarowy, przywożąc do Europy saletrę z Chile. W roku 1946 została przejęta przez ZSSR, jej nazwa została zmieniona na “Kruzensztern” na cześć admirała Iwana Kruzenshterna, który jako pierwszy Rosjanin opłynął Ziemię w latach 1803-1806.

Żaglowiec można zwiedzać dzisiaj, 29 pażdziernika do godziny 18 oraz w piątek, 30 października od 9 do 11. STS Kruzensztern opuści Świnoujście w piątek około godziny 12.
Tagi: Kruzenshtern
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912