Mający prawie sto lat piękny trójmasztowiec "Le Marité" zawinął do Gdańska. Żaglowiec od piątku do wtorku będzie dostępny dla zwiedzających.
"Le Marité" został zwodowany w 1923 roku we Francji, w stoczni w Fécamp. Na początku służył do połowu dorsza. W 1930 roku został odkupiony przez duńskiego armatora. W czasie II wojny światowej służył jako statek rybacki zaopatrujący Wielką Brytanię. Od 1946 do 1992 przeszedł kilka modyfikacji, został zamontowany silnik, po czym zaklasyfikowano go jako szkuner z drewna do połowów śledzi i krewetek. Głównie wykorzystywany był do połowów wzdłuż wybrzeży. W 1978 roku został rozbrojony i przeznaczony do zniszczenia. Na szczęście dla jednostki odkupili i przywrócili ją do użytku Szwedzi. Maszty zostały przerobione, a wnętrze zmodyfikowane tak, aby można było na nim odbywać rejsy. W 1992 roku pod nową nazwą Blå Marité af Pripps jednostka wygrała jeden z wyścigów żaglowców.
W 1999 roku, Jacques Chauveau, ówczesny prezes stowarzyszenia AMERAMI zajmującego się ochroną dziedzictwa morskiego Francji dowiedział się, że żaglowiec jest na sprzedaż. Po trwających kilka lat negocjacjach kolektyw regionów normandzkich odkupił Le Marite za kwotę 1,6 miliona euro. W 2006 roku rozpoczęła się renowacja statku, aby przywrócić go do stanu pierwotnego. Ukończono ją ostatecznie 9 kwietnia 2012 roku. Całość prac kosztowała 5 milionów euro.
Trójmasztowiec, który zawinął właśnie do Gdańska, cumuje w Przystani Gdańskiej przed hotelem Hilton. Od piątku do wtorku włącznie będzie można zwiedzać jego wnętrze. Dostępne będą: mostek, pokład oraz duża sala pod pokładem. Zwiedzanie będzie dostępne w piątek w godzinach 15-18, a od soboty do wtorku w godz. 10-12 oraz 14-18.
Statek pojawił się w Trójmieście w ramach sponsorowanej przez Unię Europejską kampanii informacyjnej przybliżającej produkty rolne z zamorskich terytoriów europejskich: Gwadelupy, Martyniki, Madery i Wysp Kanaryjskich. Na pokładzie będzie można zobaczyć wystawę zdjęć prezentujących owoce i warzywa z tych krajów.
Wstęp na pokład "Le Marité" i wystawę jest wolny.
Tagi: żaglowiec, Le Marite