TYP: a1

Największy na świecie okręt podwodny na Bałtyku

czwartek, 20 kwietnia 2017
Z mediów/MF

Dmitrij Donskoj, największy na świecie okręt atomowy podwodny wypłynie latem na Bałtyk. Jednostka ma oficjalnie uczestniczyć w wystawie broni МWМS-2017, która odbywa się od 28 czerwca do 2 lipca 2017 r. w Sankt Petersburgu.

[t][/t] [s]Fot. Bellona Foundation, Wikipedia[/s]



To pierwszy raz na Bałtyku pojawi się tak duży rosyjski okręt bojowy- Dmitrij Donskoj ma długość 172,8 m, szerokości 23,3 m i wyporność podwodną 48000 ton. Towarzyszyć mu będzie inny rosyjski gigant – „Piotr Wielki”. Oba dysponują napędem atomowym.

TK-208 Dmitrij Donskoj został skonstruowany do przenoszenia dwudziestu rakietowych pocisków balistycznych klasy SLBM - R-39. Jest okrętem wiodącym (pierwszym) projektu 941 (NATO: Tajfun). To także jedyny do dziś wykorzystywanym okrętem tego projektu. Wykorzystuje się go do testów, zwłaszcza pocisków balistycznych R-30 Buława.

Okręty wypłyną z baz na Morzu Białym, przepłyną przez Morze Barentsa, wzdłuż wybrzeży Norwegii na Morze Północne, a dalej koło Danii, potem wzdłuż wybrzeża Polski i krajów nadbałtyckich, aż przez Zatokę Fińską dotrą do Petersburga.

W latach 1981 - 1989, do służby weszło sześć jednostek typu R-39, które zostały przydzielone do Pierwszej Flotylli Atomowych Okrętów Podwodnych z bazą w Zapadnaja Lica. W trakcie służby, TK-17 „Archangielsk” został uszkodzony przez pożar wywołany wypadkiem w trakcie załadunku pocisku. Zniszczenia usunięto ale wkrótce rozpoczęto proces wycofywania tych jednostek ze służby. Obecnie przedstawicielem tej serii jest tylko Dmitrij Donskoj.

 

Tagi: okręt podwodny, Bałtyk, Dmitrij Donskoj
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912